Számomra a Pilates mindig is kissé unalmas sportnak számított, csakúgy, mint a jóga. Hosszú, kitartott mozdulatok, altató zene és nulla izomláz – ezek voltak az első dolgok, amik eszembe jutottak, amikor ezekre a mozgásformákra gondoltam. Nemrégiben azonban láttam egy videót Kate Hudsonnél, melyben AeroPilates Reformer készülékkel végezte a különböző gyakorlatokat, és itt enyhén szólva sem tűnt unalmasnak, sőt, kifejezetten dinamikus és szórakoztató volt.
Mi is pontosan az a Reformer Pilates?
A pilatesgéppel való mozgás lényege, hogy a gravitáció kiiktatásával, a rugók fokozatosan emelkedő terhelése mellett kombinálni lehet a nyújtó és erősítő gyakorlatokat. Ezzel a természetes mozgásmintákhoz sokkal közelebbi gyakorlatokat lehet felépíteni.
A rugós ellenállásnak köszönhetően a gyakorlatok végzése során hirtelen mozdulatok nélkül, harmonikusan dolgoztathatjuk az izmokat, így elkerülhetjük a felesleges izomtömeg-növekedést és az ízületek túlterhelését.
Mivel minden gyakorlat aktivizálja a CORE izmokat, ezért a mozgásszegény életmódot folytatóktól az élsportolókig mindenki hasznára válhat.
A rendszeres reformeres edzés javítja az atlétikai teljesítményt, megszünteti a hát- és derékfájást, a sérülések utáni regenerációs folyamatokat gyorsítja, elősegíti a fogyást, fejleszti a koordinációs képességeket, és korrigálja a testtartást.
Félősebbeknek
Mivel volt bennem egy kis félsz, ezért első alkalommal egy Reformer Pilates magánórára látogattam el, melyet Sáska Szandra tartott a The Yoga Downtown-ban. Engem rögtön megfogott, hogy Szandi nagyon kedves volt, mindent alaposan elmagyarázott, és kimondta a következő mondatot:
Ha nem esel le a gépről első alkalommal, akkor az már nagyon jó!
Azt éreztem, hogy lényegében semmi cikit nem tudok csinálni. Kezdésként végignéztük az eszközöket, és bemutatásra került a gép. Elég összetett szerkezet, ez azonban senkinek ne szegje kedvét, hiszen az oktató mindenben segít, használata pedig rendkívül gyorsan megtanulható.
Ezután jött egy igazán dinamikus bemelegítés, mellyel jól átmozgattuk az izmaimat, majd következett az edzés maga. Bár kemény gyakorlatok voltak, melyek a has-, comb-, fenék- és karizmaimat is megdolgoztatták, mégis minden percét élveztem. Inkább jó mókaként fogtam fel, mint edzésként, ez pedig, valljuk be, ritkán mondható el egy sportról.
Inkább éreztem magam egy játszótéren, mint egy edzésen, és itt arra kell gondolni, hogy szórakoztató volt, nem pedig egy unalmas, kötelező sportóra.
Közben Szandival volt időnk beszélgetni, aki elárulta, hogy a Pilatesben több száz gyakorlat létezik, így tényleg kifejezetten változatos mozgásforma. Attól sem kell senkinek tartania, hogy az idő előrehaladtával olyan rutinra tesz szert, amivel hamar ráunna a Pilatesre, hiszen a gyakorlatok folyamatosan nehezednek, kihívás elé állítva ezzel a testünket és izomzatunkat.
Leginkább azoknak ajánlom a magánórát, akiknek az időbeosztása nagyon hektikus, nem feltétlenül tudnak a csoportos órákhoz igazodni, illetve, hozzám hasonlóan, izgulnak attól, mit gondolnak róluk mások mozgás közben.
A csoportos óra varázsa
Második alkalommal már sokkal bátrabb voltam, és bevállaltam egy csoportos órát a The Yoga Downtown-ban, Such Klaudiával. Bevallom, az elején kicsit izgultam, hiszen mégiscsak más ismeretlenekkel edzeni, mint egyedül egy edzővel. Szorongásomat azonban Klaudia hatalmas mosolya gyorsan eloszlatta.
Gyorsan belecsaptunk a közepébe! Nálam gyakran előfordul, hogy csoportos edzéseken nem megfelelően végzem a gyakorlatokat, vagy nem olyan intenzitással, mely az erőnlétemnek is megfelel. Na, itt erre esélyem sem volt! Klaudia folyamatosan figyelt arra, hogy megfelelő ellenállással és sorozatszámban dolgozzunk, sunyulásnak helye nem volt!
Ami külön tetszett, hogy pontosan elmagyarázta, mit kell éreznünk egy-egy gyakorlat elvégzésekor, bemutatta, hogyan kell helyesen elvégezni a gyakorlatokat, és kitért rá, mik a legjellemzőbb hibák egy-egy mozdulat, feladat során.
Átmozgattuk minden izomcsoportunkat, így utólag az is jó döntésnek bizonyult, hogy nem autóval érkeztem a stúdióhoz, mert nehéz lett volna benyomnom a kuplungot...
Edzés után váltottam még néhány szót Klaudiával, aki elárulta, hogy saját technikát fejlesztett ki, aminek lényege, hogy teljesen megkímélje az ízületeket. Ezen kívül beszélgettünk még arról is, milyen gyakorisággal érdemes részt venni az órákon, hogy látható legyen az eredmény: elegendő csupán heti kétszer ellátogatni Pilatesre!
Reggel ismételten megbizonyosodtam róla, hogy kemény edzésen vettem részt...alig tudtam kikelni az ágyból az izomláznak köszönhetően.
Összegezve, szerintem mindenképpen érdemes kipróbálni a Reformer Pilatest, ha kicsit belefásultunk az adott sportba, amit rendszeresen végzünk. Én kifejezetten új lendületre tettem szert, és egy kis extra motivációt is kaptam a két edzés után, így biztosan nem ez volt az utolsó edzés, amin részt vettem, sőt!
Még több mozgás: