Reflux - hogyan ismerjük fel?

A megpakolt tányérok, nehéz ételek és italok komolyan megterhelhetik szervezetünket, a kellemetlen, rossz közérzet pedig könnyen a hangulat és egészségünk rovására mehet. (x)

A reflux korunk egyik „népbetegsége”, amelynek kialakulásához számos tényező vezethet, mint például bizonyos élelmiszerek, gyógyszerek, vagy éppen alkati adottság. A betegség oka, hogy a nyelőcső és a gyomor határán elhelyezkedő záróizom nem működik megfelelően, s ennek következményeként nem képes megakadályozni a savas gyomortartalom nyelőcsőbe történő visszaáramlását.

A reflux kialakulása

A rendszertelen táplálkozás, az ülő életmód, a dohányzás, a túlzott alkohol-, tea- és kávéfogyasztás mind hajlamosítanak a refluxbetegség kialakulásához. A terhesség során igen gyakran jelentkezik a kismamáknál, különösen a harmadik trimesztertől kezdődően.

Tünetek

A betegség legjellemzőbb tünete a gyomorégés, a mellkasnál érezhető égő érzés, fájdalom: a szegycsont mögött jelentkezik, és számos esetben kisugárzik a mellkas egyéb részei és a torok felé. Leggyakrabban étkezéseket követően, vagy fekvő testhelyzetben (pl. éjszaka) jelentkezik. Jellemző tünet lehet még a savanyú íz a szájban vagy a torokban, rekedtség, émelygés, hányinger, puffadás, krónikus köhögés.

Amennyiben a refluxbetegség nem kerül időben felismerésre és nem kezelik, súlyos, szövődményes formái is kialakulhatnak, ezért már az első tünetek megjelenésétől kezdve komolyan kell venni. A betegség diagnosztizálása orvosi feladat! A refluxbetegség kezelése életmódbeli, étrendi változtatásokból, illetve gyógyszeres kezelésből állhat.

Életmód tippek

  • Kerüljük az erősen fűszerezett, zsíros ételeket, az alkoholt, a koffeintartalmú és szénsavas italokat, a paradicsom alapú ételeket és a csokoládé fogyasztását.
  • Naponta többször együnk kis mennyiségű ételt.
  • Esténként már csak keveset együnk és könnyű ételt.
  • Amennyiben éjszaka észleljük a panaszokat, érdemes az ágy feji részének megemelése.
  • Csökkentsük, vagy lehetőség szerint teljesen hagyjuk el a dohányzást.
  • Kerüljük a túl szoros és szűk ruházat viselését.
  • Étkezések után közvetlenül ne mozogjunk, ne sportoljunk, hagyjunk legalább 20 perc szünetet.

Gyógyszeres kezelés

A gyógyszeres terápiában nagyon hasznosak lehetnek a refluxbetegség tüneti kezelését jelentő gyors hatású alginát tartalmú készítmények. Az alginátok védőréteget képeznek a gyomortartalom tetején, így megakadályozzák a sav visszaáramlását a nyelőcsőbe, és távol tartják a gyomortartalmat a nyelőcső falától, enyhítve ezzel a gyomorégés és savtúltengés okozta kellemetlen tüneteket már 3 percen belül. Az alginátok további előnye lehet, hogy biztonságosan alkalmazhatóak a terhesség és szoptatás idején is. (x)

További információért kattints ide!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...