Sokan még mindig tartanak a sertéshústól. A fogásokat valóban el lehet rontani, mivel nem mindegy, hogy a gulyáslevest mondjuk lapockából vagy karajból készítjük. Az még csak fokozhatja a helyzetet, ha a hentespultnál is elveszve érezzük magunkat. De mi most segítünk nektek!
Nem kell félni a zsírosabb részektől, megfelelő körettel, például salátával ellensúlyozhatóak. Fontos a mértéktartás is, ezért a zsíros fogások ne legyenek a mindennapi étrendünk részei.
A sertéshús ökölszabályai:
Egyáltalán nem mindegy, melyik húst milyen ételhez használod. Fasírthoz például a lapocka vagy a dagadó ajánlott. Legjobb, ha otthon daráljuk le. Ha egy étel hosszabb főzést igényel, akkor érdemesebb zsírosabb húst választani hozzá. A karajt vagy sertésszüzet pedig hirtelen kisütve jó elkészíteni, mert ha sokáig fő vagy sül, akkor olyan lesz, mint a cipő talpa.
Adunk néhány ötletet, hogy melyik sertésrészből mit érdemes készíteni. Vegyük hát végig a sertést a fejétől a farkáig:
1. Fejhús
A fej alighanem a sertés legfélelmetesebb része. Sokan ódzkodnak attól, hogy bármit is készítsenek belőle, pedig sertésfülből, malacorrból, és magából fejen a található húsrétegből is készíthetünk ételeket. Általában a kocsonyába és a disznósajtba kerülnek.
Ezeket is készítheted belőle:
2. Tarja
Ez a sertés zsírosabb része, ezért sült húsként vagy grillezve is jó választás. Füstölve tehető levesekbe is, jó ízt ad nekik. De készíthetünk belőle házi felvágottat is.
Tarjás kedvenceink:
3. Lapocka
Ez a tökéletes gulyás, pörkölt és sertéstokány alapanyaga. Darált húsnak is ezt kérjük a hentesnél, esetleg dagadóval keverve. Füstölve is fogyasztható.
Ételek a gulyáson és pörköltön túl:
4. Hátszalonna
A nevében is benne van: leginkább szalonnaként fogyasztjuk. Zsírt is főznek belőle, valamint tepertőt is lehet belőle készíteni. Tömör zsír az egész, ezért, ha lehet, csak ritkán és mértékkel együk.
5. Rövid és hosszú karaj
A karaj a sertés egyik legsoványabb és legfinomabb része. Süthető egyben vagy szeletben is, de akkor nagyon figyeljünk oda a sütési időre. Pácolva még jobb lesz. Ha csonttal együtt vásároljuk, akkor a csontot belefőzhetjük a húslevesbe is.
6. Szűzpecsenye
A sertés legnemesebb, legsoványabb része. Ennél a húsnál fokozottan figyeljünk arra, hogy ne süssük túl. Ahogy a karaj, ez is készülhet egyben sütve vagy szeletben is.
7. Comb
Felsál, dió és frikandó - ha ezeket halljuk, akkor biztosan a sertéscombról van szó, amely az egyik legkedveltebb sertéshúsfajta. A dió a zsírszegényebb része. A hentestől kérhetjük darált húsként, fasírthoz. Elkészíthetjük egyben vagy szeletben sütve, és párolva is.
8. Csülök
A csülök a sertés lába és combja közötti rész. Füstölten tehetjük levesbe vagy kocsonyába is, de meg is süthetjük, mondjuk pékné módra.
9. Dagadó és oldalas
Az oldalas a sertés hússal fedett bordája, a dagadó pedig a malac hasfala. Az oldalas sütve ismert, míg a dagadót megtölthetjük vagy fasírt alapanyagaként kérhetjük.
10. Tokaszalonna
Abált illetve füstölt szalonna készíthető belőle.
11. Farok
Leginkább kocsonyába kerül. Ha elég bátrak vagyunk, akkor még malacfarok-pörköltet is főzhetünk belőle.
12. Köröm
A körömpörköltet talán mindenki ismeri, de a rántott sertéskörömről hallottatok már?
...ezeket láttad már?
Ezeket olvastad már?
10 sajtos chipsből hatnál találtak jelölési hiányosságot - ropogtatnivalókat tesztelt...
Sajtos chipseket ellenőrzött a a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH). Vegyes eredmény született.
Nosalty8 olyan gyönyörű pitedíszítő trükk, hogy nem bírsz majd magaddal
Ha szoktál pitét sütni, ha nem, ezt a videót muszáj képernyőre tapadva végignézni - csodálatosan szépek, és olyan trükkökkel díszítik őket, hogy ki akarod majd próbálni mind!
Brecz Judit6 meglepően hasznos trükk tojáshéjjal - tudtad, hogy ha ráállsz...
Nem, a tojáshéj helye nem feltétlen a kukában van...ezeket a trükköket figyeld, szerintünk újak lesznek Neked is!
Brecz Judit12 féle baromfivirslit teszteltünk - Az ízük mellett a hústartalmukra...
Két termék a hústartalma, egy pedig az íze és állaga miatt bukott el a teszten.
Nosalty