Fogalmam sincs már, melyik régi filmben vagy spektrumos főzőműsorban láttam először, hogy hogyan készül a Crêpes Suzette palacsinta, de azt tudom, hogy 11 év körül lehettem, és akkoriban kezdett nagy hatást gyakorolni rám a gasztronómia. Annyira lenyűgözött a látványa, hogy azóta is emlékszem, mit éreztem:
...az étteremben a felszolgáló az asztalnál készítette el a desszertet, a vendégek előtt, precízen, elegánsan és alázatosan. Könnyedén tette a palacsintákat egyesével a csodás, vajas-narancsos mázzal teli serpenyőbe egy kanál és villa segítségével, amiket úgy tartott, mint egy csipeszt.
Rálocsolta a likőrt, meggyújtotta, a lángok hirtelen fölcsaptak, és gyorsan el is illantak. Mindenki elalélt, köztük a kis Flórika is, aki tágra nyílt pupillákkal tapadt a képernyőre.
Zsuzsi eredete
A Crêpes Suzette receptje egyértelműen Franciaországból származik, de a név eredete a mai napig vitatott. Egy igen elterjedt történet szerint 1895-ben Henri Charpentier, a Café de Paris egyik alkalmazottja tévedésből likőrt öntött a palacsintára, ami aztán lángra kapott. Megkóstolta, finom volt, ezért úgy vélte, hogy a vendégeknek is biztosan ízleni fog: narancs, karamell, alkohol? Jöhet! A történet legjobb része, hogy ezt az desszertet az akkori walesi hercegnek, a későbbi VII. Edward királynak akarták felszolgálni. Az asztalnál állítólag egy gyönyörű nő ült, akit Suzette-nek hívtak, innen kapta a desszert a nevét.
Más források szerint Monsieur Joseph, a Marivaux étterem tulajdonosa alkotta meg és nevezte el a receptet Suzanne Reichenberg francia színésznő után, 1897-ben. Számos eredetváltozat létezik különböző forrásokból, de mindentől függetlenül ez a recept mindig közönségsiker!
HOZZZÁVALÓK:
Tej: javaslom, hogy magasabb zsírtartalmút használjunk, mert gazdagabb ízt ad a palacsintának.
Olvasztott vaj: a palacsintákhoz sótlan vajat használjunk, mivel a tésztához amúgy is adunk egy csipet sót. Az olvasztott vajat hagyjuk kicsit kihűlni, hogy a tésztában lévő tojásokat ne csapja ki/süsse meg.
Narancs: a legjobb íz érdekében használjunk frissen facsart narancslevet, viszont előbb hámozzuk meg a narancsot, mert miután kinyertük a levét, ezt nehéz lesz megtenni.
Liszt : a sima finomliszt tökéletesen alkalmas arra, hogy jó szerkezetet adjon a palacsintának.
Narancslikőr: én Cointreau-t használok, de bármilyen más márkájú narancslikőr is kiváló.
PRO TIPPEK Az ELKÉSZÍTÉSHEZ:
- A palacsintasütés közben állítsuk be a hőmérsékletet úgy, hogy a hőfok közepesen alacsony legyen, így nem kapnak oda hirtelen.
- Lassan szitáljuk a lisztet a tojásos keverékbe, miközben habverővel kevergetjük.
- Ne hagyjuk ki a tészta pihentetését! Ez fokozza a tészta ízét, és lehetővé teszi, hogy a liszt teljesen hidratálódjon. A tésztában lévő glutén is pihenhet, így a palacsinták könnyű és légies állagot kapnak.
- A legjobb, ha minden egyes palacsinta között átkenjük pici vajjal a serpenyőt, mivel így kapják meg a palacsinták jellegzetes, vajas, ropogós szélüket.
- Tálalhatjuk vaníliafagylattal vagy könnyedén felvert natúr tejszínhabbal.
- A palacsintatésztát előre is elkészíthetjük, és légmentesen záródó edényben a hűtőszekrényben körülbelül két napig tárolhatjuk. Felhasználás előtt egy órával vegyük ki, hogy szobahőmérsékletű legyen!
- A kisült palacsintákat hagyjuk kihűlni, és tegyük légmentesen záródó edénybe vagy tasakba, a hűtőbe. A szirupot külön, légmentesen záródó edényben tartsuk, hogy a palacsinták ne ázzanak szét.
Crêpes Suzette, azaz Zsuzsi palacsintája – a teljes receptet mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több desszert Gerzsenyi Flórától: