Rebarbarát mindenkinek! Itt a friss zöldség, amiről nem is tudod, miért kéne minden nap enned

Az évnek ebben a szakában kapható frissen és ropogósan a különleges rebarbara, melytől bár sokan fanyalodnak, valójában egy nagyon sokoldalú és cseppet sem unalmas zöldség.

Hazánkban még nem örvend túl nagy népszerűségnek a rebarbara, a legtöbben inkább üdítők és fagylaltok ízesítőjeként ismerik ezt a zsenge, hosszúkás és piros zöldségszárat.

Igen ám, a tévhitekkel ellentétben nem gyümölcsről van szó, hanem egy nagyon lédús és vitaminforrásokkal teli zöldségről, amelyet számtalan módon lehet más alapanyagokkal variálni úgy, hogy mindenki megtalálja a számára legfinomabb rebarbarás ételt.

De miért nem szeretik őt sokan?

A rebarbara íze igencsak savanykás, a tavaszi édes gyümölcs- és zöldségdömping során pedig kevesen vannak, akik erre a fanyar és kicsit idegen ízre vágynának. Meglepő lehet, de egyáltalán nem egy távoli országból származó, új típusú zöldségről van szó, az emberiség már több, mint 4500 éve ismeri a rebarbara jótékony gyógyhatásait, a 18. század óta pedig más országok konyháiban nagyon is népszerű alapanyagnak számít.

Hogyan érdemes rebarbarát választani?

A legfontosabb tudnivaló, hogy a rebarbarának csak a szára fogyasztható, az is inkább akkor, ha már elég piros. A növény levele nagyon mérgező, így fogyasztás előtt mindig meg kell bizonyosodni arról, hogy a levelet egy kis szárral együtt vágtuk le.

Erre a rebarbarára még ráfér a nyírás, a száraknak csak a pirosas részét érdemes elfogyasztani.

Válasszuk azokat a szárakat, amelyek már eléggé pirosak (ezek nem lesznek annyira savanyúak) , és még szépen, keményen és egyenesen pihennek a zöldségespulton. Bár egy kicsit furcsa eljárásnak tűnhet, de teszteljük le a frissességet úgy, hogy egyik körmünket kicsit belevájjuk a rebarbara szárába. Ha nedvedzeni kezd és egy kicsit serceg, akkor valószínűleg érett zöldséggel van dolgunk, ezt már tehetjük is a kosarunkba.

A zöldség 4-5 napig tárolható a hűtőben, pucoláskor érdemes megszabadulnunk a legfelső rétegtől, így talán egy kicsit kevésbé lesz savanyú a zöldség.

HALLGASD meg, hogy nő a rebarbara! Nem viccelünk!

Ezt is olvasd el!

A barbárok gyökereként is ismert zöldséget nem mellesleg saját kertünkben is érdemes ültetni, hiszen egyáltalán nem finnyás növény, a téli hideget és a szélsőséges időjárást is egészen jól viseli.

Vitaminok és tápanyagok

A rebarbara hasznos növényi rostokat és vitamint tartalmaz, magas a B1- és C-vitamin tartalma. A növény igazi foszfor-, magnézium-, kálcium- és káliumforrás valamint szelént is tartalmaz, túl sokat rebarbarát azonban nem érdemes fogyasztani, nagy mennyiségben hashajtó hatású lehet.

És végül a nagy kérdés: Mit csináljunk belőle?

Mondhatni bármit. A rebarbara tökéletes kombót alkot az eperrel, az almával és a cseresznyével is, finom levest lehet belőle készíteni, sütemény, szörp és kompót alkotóeleme is lehet.

Feldolgozáshoz érdemes az angol zellerhez hasonló módon 2-3 cm-es darabokra vágni a szárakat. Ha megfőzzük a rebarbarát, semmiképpen se főzzük tovább öt percnél, mert nagyon hamar képes elfőni. A rebarbara nagyon alacsony kalóriatartalmú zöldség, de savanyú íze miatt egy kis cukrozás szükséges (a cukrot persze nyugodtan pótolhatjuk mézzel, és más friss gyümölcsökkel is).

Ezeket olvastad már?

via: házipatika, huffpost

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek