A rebarbara valamilyen oknál fogva kimarad legtöbbünk konyhájából, kevesen használjuk, pedig érdemes legalább egy isteni pitébe belesütni, ha beindul a szezon – azaz mostanában, május táján. A halványító zellerhez hasonlító, pinkes szárú és fanyar, savanykás ízű zöldség kiválóan illik édesebb gyümölcsökhöz, ízekhez, legismertebb barátja pedig az eper.
A rebarbara (Rheum rhabarbarum) terjedelmes bokorrá növő évelő növény, amely hatalmas levelei és piros levélnyelei miatt akár dísznövénnyé is avanzsálhat.
A rebarbara különleges tápanyagokban gazdag, szóval érdemes beilleszteni abba a rövid időszakba, amikor frissen kapható.
Élettani hatásai:
- magas almasav-, citromsav- és oxálsavtartalmú zöldség
- 100 gramm növényben mindössze 16 kalória van, ami roppant kevés
- magas a rosttartalma
- értékes cseranyagokat, flavonoidokat, polifenolokat tartalmaz
- gazdag A-, B1-, B2- és C-vitaminban és niacinban is
- ásványi anyagok közül kiemelkedően sok kálium, kalcium, foszfor, magnézium, vas és szelén található benne
Ne csak főzve, kompótnak használjuk, mert ennél jóval sokoldalúbb: mehet levesbe, süteményekbe, pitékbe, lekvárba, pohárkrémekbe, de akár húsok mellé is!
Minden édesebb gyümölcs jól érvényesül mellette illetve vele együtt: kombinálhatjuk körtével, édesebb almákkal, málnával, őszibarackkal, áfonyával.
Tudtad?
A rebarbarának két veszélyes összetevője is van: az oxálsav a leveleiben, amelyek ezért nem fogyaszthatók, illetve az antrakinon, ami hashajtó hatású.
A rebarbara gyökeréből készített hajöblítő a szőke hajat világosítja. Ehhez egy maréknyi felaprított rebarbarát kell 2,5 deci vízben negyed órán keresztül főznünk, majd leöblítenünk a hajunkat.
Még több alapanyag itt: