Biztosan te is találkoztál már olyan emberekkel, akik vékony és izmos alkatuk ellenére, szinte fanatikusként sportoltak, fogyókúráztak és mégsem voltak elégedettek önmagukkal. Mint mindenben, a mozgásban és persze a táplálkozásban is fontos a mértékletesség és a harmónia. De vajon mennyi az elég?
Életmódváltás a realitások talaján
Az, hogy kinek mennyi a szükséges és elegendő, csak akkor tudjuk megállapítani, ha reálisan látjuk a testalkatunkat. Tapasztalataim szerint ez sajnos sokkal ritkábban fordul elő, mint azt gondolnánk. A stúdióban, ahol edzőként dolgozom egy komplex, 5 pillérre alapuló programban vesznek részt azok, akik életmódot szeretnének váltani. Ugyanis, ha valaki tényleg elhatározta, hogy új életet kezd, nem elég csak a testmozgást és a táplálkozást rendbe tenni és tudatossá tenni, a pihenésre szánt idővel és a lelki háttérrel is ugyanúgy foglalkozni kell.
Olvastad már Gabi életmódváltó történetét?
Véget ért a 90 napos életmódváltás. Összefoglaló!
Az életmódváltó program elején mindenkivel csinálunk egy teljes körű állapotfelmérést. Az erőnléti teszteken kívül testösszetételt is mérünk, ilyenkor derül ki számunkra, hogy a lányok milyennek látják a saját testüket, és hogy ez igazából mennyire tükrözi a valóságot.Először mindig a testsúlyukkal szembesülnek, amin annak rendje és módja szerint ki is akadnak, mert a fejükben legtöbbször nem ez a szám élt. Szinte mindenki megdöbbenéssel az arcán néz szembe a mérlegen villogó számmal. Nekünk szakembereknek, pedig már ekkor tudatosítanunk kell vendégeinkben, hogy bár fontos a testsúly is, de ne ebből a számból induljanak ki. Egészében kell látnunk testünket.
Éppen ezért sokkal fontosabb az izomzat és a zsírszövetek aránya. Hiszen lehet egy csupa izom élsportoló is 70 kg, akin szinte alig van valamennyi zsír, de lehet 70 kg egy valóban túlsúlyos nő is, aki évek óta nem mozgott semmit, rosszul táplálkozott és ezért lassan meghízott.
Olvastad már?
Ints búcsút az integetőizomnak!
Miből tudjuk mégis, hogy jó úton járunk?
Nincs annál jobb érzés, mint amikor egy régen kihízott ruha újra könnyedén felcsúszik, de ahhoz, hogy többé ne kelljen attól tartanod, hogy a fogyókúra után a kilók lassan visszakúsznak, a testzsírszázalékra kell koncentrálnod. Így egyrészt könnyen ki tudod szúrni, hogy rossz módszert választottál, másrészt hosszú távon is sikeres lesz az életmódváltásod. Ugyanis, amikor rossz fogyókúrás módszert választasz, kilóban elég jelentős számot leadhatsz, de közben a testzsírszázalékod nem csökken, sőt akár egyre magasabb is lehet. Ezt hívják látszatfogyásnak, ami hosszú távon még súlyosabb elhízáshoz vezet. Ha szeretnéd ezt elkerülni, koncentrálj inkább a testzsírszázalék csökkentésére és kérj segítséget szakemberektől.
Olvasd el kapcsolódó cikkünket!
Hogyan fogyjunk zsírból?
Nem árt, ha tudod, hogy egy normál testalkatú férfi esetében az optimális testzsír aránya 12-18%, míg a nőknél ez az arány kicsit magasabb: 20-26%. Ahhoz, hogy a zsírtól, azon belül a szövetek közötti zsírtól szabadulj meg, két dolgot kell mindig szem előtt tartanod:
- a kiegyensúlyozott táplálkozást, és a
- megfelelő edzésprogramot.
Építs be az életedbe legalább heti kettő, de inkább három közepes intenzitású cardio edzést és minimum egy súlyzós edzést. Mivel a zsírégető zóna meghatározását a testalkaton kívül is nagyon sok tényező befolyásolja és a súlyzós gyakorlatok megválasztásánál sem elhanyagolható, hogy mit, mekkora súllyal és hogyan hajtasz végre, a megfelelő edzésprogramhoz mindenképpen érdemes edzőhöz fordulnod.
Mire kell figyelni, ha nem tudjuk elfogadni magunkat?
Tapasztalatból tudom, hogy vannak olyan nők, akik hiába szépek, vonzók és csinosak a külvilág szemében, ők maguk mégsem ezt látják, amikor tükörbe néznek. Indokolatlanul sokat akarnak fogyni, ostorozzák magukat húsz évvel ezelőtti képekkel és teljesen más testalkatú, általában csontsovány nőkhöz hasonlítják magukat. Ők azok, akik hajlamosak az étkezési zavarokra és arra is, hogy egy nap akár többször is kifulladásig edzenek. Ha te is magadra ismertél, akkor először bizony a lelkedben és a fejedben kell rendet rakni. Egy jó szakember (pl. kineziológus, pszichológus) nagyon sokat segíthet abban, hogy a jövőben boldogabb, kiegyensúlyozottabb és egészségesebb életet élj.
Meggyes-fahéjas túrómousse