Dobverők a tányéron – kiskorunk kedvenc husis étele. Így hívták, ekként becézgették a rántott csirkecombot, vajon azért, hogy az akkor már tudat alatt vegánok is egyék csak meg? Nálam tényleg tapasztaltak a szülők ellenállást, szükség volt a cseles módszerekre a családi ebédek alkalmával. Elkelt az egy bocikorty az anya kedvéért, egy falat az apa kedvéért unszolás. Ennek meglett a hatása, felnőtté válásom után kinőttem a csekély érdeklődést, nagy húsfogyasztóvá váltam. Ez mára visszavonuló tendenciát mutat, ritkán-keveset eszem, viszont minőségi fogyasztóvá váltam. Csirkét csak akkor falatozom, ha én veszem a husit, és nagy körültekintéssel én is készítem el. Rántott csirkecomb régen nem került már az asztalra nálunk, így most tényleg elő kellett ásnom az emlékeimben a nagyis trükköket. Szerintem sikerült elcsípni a lényeget, és éttermi kabátba öltöztetni a csirkevirgácsokat.
Előkészítés
A csirkecombon, ha maradt még pár pihe, távolítsuk el róla, mossuk meg, majd szárítsuk le papírtörlővel, csak ez után sózzuk be, és hagyjuk állni panírozás előtt.
Lehet pácolni szárazon, fűszerekkel, nedvespácban olajjal és fűszerekkel, avagy tejben, friss zöldfűszerekkel.
Utána mindenképpen szárítsuk le újból, hogy kellőképpen be tudjuk vonni liszttel, hiszen ez a bunda alapja, ha ez nem ragad meg rajta, a többi rész is lepotyog menet közben.
Bundázás
Klasszik változatban: liszt, tojás, zsemlemorzsa a sorrend. Lisztből finomat, tojásból frisset, pici sóval, zsemlemorzsából pedig házit használjunk. A megmaradt zsemléket, kenyérvéget még amikor nem kemények, fel szoktam kockázni. Egy részéből krutont sütők a következő krémleveshez, a többit pedig hagyom megszáradni. Így kisebb darabokban nem romlik meg, nem lesz penészes, csak kővé szárad, és könnyen le lehet majd darálni. A házi morzsa összehasonlíthatatlanul jobb, mint a bolti. Ha nincs időm vagy alapanyagom hozzá, akkor panko morzsába forgatom a rántott ételeket. A csirke bundázáshoz még menő a natúr kukoricapehely, ha egy kevés marad a reggelinél, azt érdemes összetörni és a zsemlemorzsához keverni.
Szépre sütés
Sokszor sütés közben egy kis piros lé bugyog ki a húsból, ami tönkreteszi az összképet, foltot hagy az aranyló bundán, így alacsonyabbra tolja a csirkecomb kedveltségi mutatóját. Ez a kis kellemetlen folyadék lehet vér, vagy a hús piros színét okozó anyag is, amit pácolással, avagy sós lében való áztatással ki tudunk zárni a buliból.
A combokat tegyük forró olajba úgy, hogy minél mélyebben el tudjanak merülni benne, a húsosabb résszel lefelé helyezzük, egymástól távolabb, ezáltal jól át tudnak sülni mindenhol. Mérettől függően egyik oldalon 5-8 percig, rövidebben, majd fordítás után, alacsonyabb hőfokon hosszabban süssük. Végezhetünk óvatosan tűpróbát, ha kibugyog valami, akkor még nyers legbelül. Villával csak óvatosan, ne sértsük meg a féltve őrzött bundát!
Köret
Kinél-mi kíséri a rántott csirkecombokat, nálunk vajas-petrezselymes burgonya jár mellé, de párolt rizzsel, burgonyapürével is tökéletes. Ha a bundát elegendőnek tartjuk, nem szeretnénk már más szénhidrátot látni a tányéron, akkor készítsünk kevert salátát mellé. Körettel tálalva paradicsom- vagy uborkasaláta mindenképpen kötelező hozzá.
Előtte, utána
Nem kis kalóriabevitel, tudom, így előtte elég egy kis erőleves, szigorúan tészta nélkül, maximum egy tojássárgával. Utána, rövid, vagy éppen hosszú pihenő után valami krémes, habos könnyű desszert jöhet. Ilyen egy gyümölcsös pohárkrém, vagy egy fehércsoki-mousse.
Fotók és recept: Bagdi Gréta
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több szépség Grétitől: