Ramen-kisokos: a történetétől a kedvenc budapesti ramenezőinkig

Nem egyszerű jó rament találni Budapesten, de mi kísérletet tettünk arra, hogy ajánljunk pár helyet, ahova bármikor betérhetsz egy lélekmelegítő levesre.

Bár ma már egyértelműen a japán ételek között tartjuk számon a rament, eredete valójában homályba vész. Az biztos, hogy a ramen lelke a kínai típusú búzalisztből készült - jobb esetben házi – tészta, így minden valószínűség szerint Kínában született meg az első recept. Egy japán legenda úgy szól, hogy az 1660-as években egy kínai neo-konfuciánus tudós, Zhu Shunsui Japánba menekült, és Tokugawa Mitsukuni politikus tanácsadójaként ismertette meg a rament az első japán emberrel. Ugyanezt a teóriát a legtöbb történész elveti, mert valószínűleg a japánok találták ki, hogy minél távolabbra helyezzék az időben a ramen megjelenését az országban.

A valószínűbb és hivatalosan is elfogadott eredettörténet szerint kínai bevándorlók hozták el a 19. század végén, 20. század elején Yokohamába. A Shin-Yokohama Ramen Museum forrásai szerint is Kínából származik az étel, és1859-ben került a felkelő Nap országába, hogy onnan aztán világhódító útra induljon. Az első ramenezőt 1910-ben Asakusában, Tokióban nyitották, RAIRAIKEN néven, a tulajdonos pedig 12 kantoni szakácsot alkalmazott a Yokohamai Chinatown-ból, hogy a japán vendégek számára elkészítsék az ételt.

A kínai gyökerek ma is tetten érhetőek a levesen, és nemcsak az étel elkészítését tekintve, hanem már a nevében is. A ramen szó eredetéről is két lehetséges magyarázat létezik, az egyik szerint a kínai la mian szóból ered, ami „kézzel készült tésztát” jelent, a másik szerint a szintén kínai lao mian japán átirata, ami pedig „ősi tésztát” jelent, és tekintve, hogy a leves egyik legfontosabb összetevője az alaplé mellett a tészta, így nekünk mindkét indoklás logikusnak tűnik. A tésztát egyébként lisztből, vízből, sóból, és kansui-ból, egyfajta lúgos vízből készítik. Az 1950-es évekig azonban shina sobának hívták a levet, ezután azonban már ramenként terjedt el az egész világon.

via GIPHY

1958-ban Momofuku Ando feltalálta az instant rament, és kezdetét vette a dobozokba vagy zacskókba zárt levesek forradalma, a ramen pedig az olcsó, gyorsan elkészíthető étel szinonimája lett. Mára szerencsére már a fastfood-vonal mellett eredeti formájában is méltó módon készítik sok helyen, és ebből a budapestiek sem maradnak ki. Mutatjuk azokat a helyeket, ahol akár még a japánok is felkiáltanának, hogy ez olyan, mint a nagymama levese!

Alaplé, tészta, hús, zöldségek, tojás, alga, szója, miso – a ramen egyik legnagyobb vonzereje amellett, hogy laktató étel, az az, hogy nagyon változatos, Japánban is régiónként különböző specialitások népszerűek, így szerencsére itthon vagy a világ bármely pontján mindenki a kedve szerint állíthatja össze a tálját.őket:

Nézzük a legjobb pesti ramenezőket:

Ramenka

Amikor 2014-ben megnyitott, a budapestiek a csodájára jártak a Kazinczy utcai helynek, és nem csak azért, mert akkor még nem volt elérhető az ázsiai ételek ilyen széles palettája a városban, hanem mert a hely a japánoktól megszokott, teljesen minimalista berendezést követte az apró helyiségben, ahol egy nagy asztalnál tudják a vendégek barátokkal vagy idegenekkel együtt szürcsölni a forró levest. Eredetileg kínai tulajdonos alapította a Ramenkát az étel iránti szeretetéből, ami Budapestre is átragadt. A Ramenkában többféle hússal, sertéssel, marhával, csirkével, kagylóval ésrákkal lehet kérni a levest, de van csak zöldséges is, ahogy alapléből is lehet választani. Az adag bőséges, a tészta házi, így épp megfelelő arányban puha, de roppanós, és a húsokra sem érkezhet panasz. Nemcsak Instagram-kompatibilisek a Ramenka tányérjai, de épp olyan ízletesek, mint amilyen látványosak.

Komachi Bistro

Már korábban is írtunk a Kertész utcai Komachi Bistróról, mint olyan helyről, ahova nyugodtan el lehet látogatni, ha valaki autentikus japán ételeket szeretne enni, így ha valaki megkívánná a rament, a Komachi akkor is jó választás. Talán itt az egyik legjobb a házi tészta, és az alaplé is szuper összhatást eredményez, viszont a feltétek terén kisebb a változatosság, és az adag sem túlméretezett, így simán elfér még mellé más fogás is. Egyik különlegességük a disznócsonttal készült Tonkotsu leves, amiben magyar mangalicát is használnak. A Komachinál inkább az autentikusra, mint a ma divatos látványos enteriőrre és fine diningba hajló tálalásra helyezik a hangsúlyt, így ezzel a tudattal érdemes beülni hozzájuk. Nem okoznak majd csalódást.

Flour Style Wok Bar

Bár a Kálvin téri étterem nem az a hely, ahova elsőre betérnénk egy jó ramenért, a szóbeszédnek hála mégis legyőztük az előítéleteinket, és ellátogattunk a Flour Style Wok Barba. Mivel egy alapvetően kínai konyhára specializálódott helyről van szó, így a ramen itt egy kicsit más. Főleg az alaplé ízében lehet eltéréseket felfedezni, kevésbé karakteres, de ez egyáltalán nem negatív, sőt, aki esetleg épp emiatt nem kedvelte eddig annyira a rament, az most bepótolhatja a lemaradását. A tészta remek, sokféle húsból lehet válogatni, van kacsás is, ami kimondottan finom, pedig ez elég ritka. Emellett zöldséges opciót is kínálnak, sőt a tengergyümölcsei levesnél lehet választani csak tengergyümölcseivel vagy fele-fele arányban hússal készült alaplé közül is. A környéken járva mindenképp érdemes legalább egyszer beugrani ide ebédre, ha egy fél órás ebédszünetnél több időd van.

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Getty Images

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...