A zöldségeket és húsokat felvonultató, rizzsel vagy más gabonával dúsított, tejföllel gazdagon meglocsolt rakottas ételek gyakran kerülnek az átlag háztartások asztalaira, mivel viszonylag egyszerűen és gyorsan összedobható fogások. Az év minden szakában elkészíthetjük őket, mindig épp azzal, ami szezonban van. Órákig zenghetnénk ódákat a rakottas ételekről – persze csak azokról, amelyek nem száradnak ki a sütőben. Az alábbi hibák elkerülésével pedig a miénk garantáltan ilyen lesz.
Nézd meg galériánkban a rakottas ételeket kiszárító hibákat!
5 szarvashiba, ami kiszárítja a rakottas ételed
Túl vékonyra rakod
Nem véletlen, hogy például a rakott krumplinak is annyi különböző rétege van: egy rakottasnak kell a magasság, különben kiszárad. Ha csak egy ujjnyit rakunk le, nyilván nem lesz semmi, ami megvédje azt az árva réteget a sütő brutális hőjétől. Használjunk mély sütőedényt, és rakjuk meg legalább a háromnegyedéig – ha kisebb adagot sütnénk, vegyünk elő egy kisebb formát.
Alulfőzöd a gabonát
Amennyiben használunk rizst vagy egyéb gabonát a zöldség/hús mellett a rétegezésnél, figyeljünk arra, nehogy túlfőzzük a szemeket, mert azok a kétszeres hőkezeléstől (főzés+sütés) péppé válhatnak. Persze ne essünk át a ló túloldalára sem: az alulfőzött gabonaszemek jobban magukba szívják a rakottas szaftját, így ugyan megpuhulnak, de a kész fogásunk jóval szárazabb lesz a kelleténél.
Túlfőzöd a zöldséget/húst
Érdekes módon az ellenkezője igaz a rakottas többi elemére, nevesen a zöldségre és a húsra. Ezek ugyan igényelnek némi hőkezelést a rétegezés előtt, azonban, ha túlsütjük, nagyon hosszan pároljuk őket, nem marad majd bennük semennyi nedvesség, nem tudnak majd semmit kiadni magukból a sütőben.
Nem feded le
Érdemes minden rakottast két részletben sütni: pontosabban először fedő vagy alufólia alatt párolni, és csak utána kitenni egy alaposabb, fedetlen pirításnak. Használjuk a jénai mindkét felét, vagy vessünk be fóliát: ez alatt süljön a rakottas nagyjából a sütési idő kétharmadig, majd jöjjön a csupasz pirítás.
Túl kevés tejfölt használsz
Persze maga az egész recept mit sem érne egy alapanyag nélkül: végső soron a tejföl hoz össze mindent egy tető alá, a tejföl akadályozza meg a végleges és végzetes kiszáradást. Ne spóroljunk vele, kenjük rendesen a rétegek közé, illetve a rakottas tetejére is, ujjnyi vastagon. Még ízesebb végeredményt kaphatunk, ha keverünk tojássárgáját vagy finomra reszelt sajtot is a tejfölhöz, illetve, ha alaposan beízesítjük.
Rakottas receptek, amiket tökéletesíthetsz:
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Konyhai tippek, amelyek jócskán könnyebbé teszik az életet: