Amikor az ember rakott tésztát készít, nem egyszerűen egy plusz lépést végez el a sütőbe helyezéssel, nem csak a sajtot akarja megolvasztani, vagy az egész rakottast átmelegíteni. Nem, ennek a sütögetésnek kifejezett célja van, mégpedig az, hogy a rakott tésztánkat extrán ropogóssá tegyük alul-felül és mindenhol, ahol a tepsi forró vasával érintkezik. Persze ennek a fantasztikus állagnak az eléréséhez meg kell tennünk néhány dolgot: nézzük, pontosan mit.
Nézd meg galériánkban a ropogós rakott tészta titkait:
Ettől lesz igazán ropogós a rakott tésztád alja és teteje
Ne főzd túl a tésztát
Ez alapból fontos szabály, bármilyen tésztaételt készítünk, és valahol a konyhai tudás mérvadója is: a szétfőzött tészta semmire sem jó. A rakottasok esetében azért is kifejezetten fontos a főzési idő, mert az al dente tészta ropogósabb lesz megsütve, mint a teljesen puhára főzött.
Ne fojtsd bele a szószba
Persze nem kell csupasz tésztát készítenünk ahhoz, hogy igazán ropogós rakottast kapjunk, de érdemes inkább a minimális oldalon tartanunk a szószt. Ha kevesebb mártás van a tésztán, a tészta közvetlenebb kontaktba léphet a sütőedénnyel, tehát több esélye lesz ropogósra sülni.
Zsiradékkal
Gondoskodjunk arról, hogy a tészta és a sütőedény között legyen egy olyan „bevonat”, ami elősegíti a ropogósra sülést. Kenjük ki a tepsinket kevés vajjal vagy olajjal – de ne ússzon benne az edény, mert a túl sok zsiradék épp ellentétes hatást érhet el, és „eláztathatja” a tésztát. Egy vékony réteg vaj vagy épp annyi olaj, amennyit „felvesz” a tepsi oldala, bőven elég lesz.
Zsemlemorzsával
Még jobban ráerősíthetünk az olaj/vaj ropogóssá tevő tulajdonságára, ha mellettük egy kis zsemlemorzsát is bevetünk. Az apró szemcsék a sütő forróságában aranybarnára és roppanósra sülnek, ráragadnak a tészta külsejére, és sokat hozzáadnak az állaghoz. Egy keveset az étel tetejére is szórhatunk, ezzel felül is hasonló hatást érve el.
A sütőedény anyaga
A lehető legropogósabb eredmény érdekében használjunk fémből készült tepsit/sütőedényt. Ezek általában gyorsan felhevülnek, és amíg bent vannak a sütőben, meg is tartják a felvett forróságot. Velük szemben a kerámia- és üvegedények csak kevesebb hőt tudnak átadni – ezekben is süthetünk rakott tésztát, de valószínűleg hosszabb ideig kell majd bent hagynunk a sütőben az ételt.
Receptek, amelyekkel gyakorolhatsz:
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több konyhai tipp vár, hogy ellesd: