Valljuk be, hogy a rakott ételek nem tartoznak a legbonyolultabb fogások közé, sőt inkább praktikusnak mondanánk őket, főleg akkor, ha a családot vagy egy nagyobb társaságot kell jóllakatni. Sok kezdő szakács számára ezek az első receptek, amelyeket elsajátítanak, legyen szó a klasszikus rakott zöldbabról vagy a lasagne-ról. De még a legtapasztaltabb konyhatündéreknek is jól jöhet egy-két trükk, amely segítségével isteni lesz a rakott étel.
Rakott receptjeinkből:
Pasta al forno, az olasz rakott tészta
Ha olaszos tésztát csinálunk, a legtöbbször valami szószos-ragus spagettit vagy tagliatellét készítünk, esetleg tésztasalátát, de a lasagnán kívül ritkán küldjük sütőbe kedvenc ...
Rakott cukkini darált hússal
A cukkininek rengeteg elkészítési formája létezik. Bár elsőre azt gondoljuk, biztosan van izgalmasabb, mint egy rakott zöldség, ez az egytálétel mégis meg tudja lepni az elkészítőjét. ...
Trikolor lasagne
A lasagnénál nincs is jobb kaja, szerintünk bárhol, bármikor jöhet. Most egy kis csavarral készült, hiszen 3 különböző színű rétegből raktuk össze kedvencünket: az első a spenótos ...
Nézd meg a galériában, milyen gyakori hibákat követhetsz el a rakott étel készítésekor, katt a képre!
7 hiba, amit sokan elkövetnek a rakott ételek készítésekor
1. Nem megfelelő alakú/méretű az edény
A legtöbb recept előírja, milyen sütőedényt kell használni az adott rakott ételhez, ám mégis sokan figyelmen kívül hagyják ezt a tanácsot. Pedig fontos lenne követni az utasításokat, hiszen egyes ételeknek nagy és széles tepsire van szükségük, míg másoknak mondjuk magasra. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne követhetnéd a saját megérzéseidet, de először mindenképpen érdemes felmérni a hozzávalók mennyiségét, és csak ezután választani edényt.
2. Fém tepsit használsz
Előfordulhat, hogy nincs otthon rakott ételekhez való edényed, így egy eldobható fém tepsit választasz. Nem állítjuk, hogy tilos, de gondolj csak bele, hogy bizonyos esetekben milyen sok időre van szüksége egy ételnek a sütőben. A kifejezetten rakott ételekhez készített tepsiket többek között arra tervezték, hogy mindenhol egyenletesen melegedjenek fel, így az étel összes része szépen átsül. Ezzel szemben az eldobható fém tepsik gyorsan felmelegszenek, és gyorsan lehűlnek, ami egyenlőtlenül megsült ételeket eredményezhet. Készítsd el ezt a fenséges emeletes csirkemelltortát!
3. Túl sok vagy túl kevés szószt készítesz
Egyes rakott ételekhez sokkal több szószt kell adni, mint azt gondolnád, hiszen a sütés közben a folyadék nagy része elpárolog. Örök szabály, hogy annyi szószra van szükséged, amennyi befedi az összes hozzávalót a tepsiben. A túl sok szósz kevésbé jelent problémát, mert mindig kikanalazhatsz egy keveset az edényből, miközben sül az étel, vagy csak egyszerűen leveszed a fedelet, és tovább sütöd a fogást, amíg a felesleges folyadék el nem párolog. Próbáld ki ezt a finom rakott burgonyát!
4. Hagyod, hogy a zöldségek szottyossá tegyék az ételt
Egyes rakott étel receptek magas víztartalmú zöldségeket írhatnak elő, így például gombát, padlizsánt, cukkinit vagy mángoldot. Az ilyen hozzávalókat tartalmazó receptekben általában akad arra vonatkozóan utasítás, miként kell az extra folyadéktól megszabadulni. Előfordulhat például, hogy a rakott étel összeállítása előtt meg kell sózni, majd le kell csepegtetni a cukkinit, vagy le kell sütni a gombát a serpenyőben. Mit szólsz egy rakott sertéstarjához?
5. Teljesen kifőtt tésztát vagy rizst használsz
Ha teljesen megfőzöd a rizst vagy a tésztát, mielőtt az belekerülne a tepsibe, akkor fennáll annak a veszélye, hogy a sütés végeztével egy túlságosan puha, pépes állagú fogást kapsz. Miért? Mert a rizs és a tészta felszívja a nedvességet és megpuhul. Legyen inkább al dente a tészta, amikor belepakolod a sütőedénybe. Jöhet egy sajtos-gombás rakott csirkemell?
6. Nem teszel megfelelő mennyiségű sajtot az ételre
A sajt nagyon sokat tesz hozzá a kész rakott ételhez, ezért ne becsüld le. A túl kevés sajtot tartalmazó rakott ételekből hiányzik a gazdag íz, ezért legyél bőkezű, amikor a fogásra halmozod a reszelt sajtot. Természetesen nem szabad átesni a ló túloldalára, hiszen a túl sok sajt elnehezítheti a fogást.
7. Nem használsz elegendő fűszert
Már említettük korábban, hogy szuper egyszerű elkészíteni a rakott ételeket, éppen ezért sokan elfeledkeznek a megfelelő fűszerezésről. Sajnos nem elég a finomabbnál finomabb hozzávalókat az edényben egymásra pakolni, hanem rendesen meg kell őket ízesíteni. A megoldás: folyamatosan kóstolj főzés közben, illetve ne feledd, hogy a rakott ételhez szükséges hozzávalók többsége enyhe ízű, ezért érdemes a szószt egy kissé „túlfűszerezni". Készítsd el ezt a szaftos rakott zöldbabot!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több érdekességről olvashatsz itt: