Lágy túrós krém, sárgabaracklekvár, omlós süteménytészta, és a tetején a legfontosabb, az elmaradhatatlan, a lényeg: a sült tojáshab! Na vajon melyik klasszik magyaros süteménykedvencről beszélünk? Eltaláltátok.
Bár a legtöbben tévesen úgy tudják, hogy a Rákóczi-túrós a szabadságharcos Rákóczi Ferenc emlékére lett megalkotva, az igazság az, hogy csak jó pár évvel később, Rákóczi János mestercukrász keze alatt született meg.
A klasszikus desszert azóta is alapdarabnak számít a cukrászdákban, mi bizonyíthatná ennél jobban azt, hogy a főnemesi név nélkül is lehet igazán fejedelmi egy sütemény.
És hogy mi is kell a Rákóczi-túróshoz?
Hozzávalók a tésztához:
- 250 g finomliszt
- 50 g porcukor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 1 ek sütőpor
- 2 db tojássárgája
- 200 g vaj (hideg)
Elkészítés:
A száraz hozzávalókat összekeverjük egy tálban, majd hozzáadjuk a tojássárgákat és a hideg vajat. A tésztát gyors mozdulatokkal összegyúrjuk. Ügyeljünk arra, hogy minél fürgébbek legyünk, nehogy túlságosan felolvasszuk a linzertészta alapját a kezünk melegével.
Amint összeállt a tészta, fóliával becsomagolva berakjuk pihentetni a hűtőbe minimum 30 percre. Amíg pihen a tészta, elkészítjük a túrós krémet.
Fogunk egy tepsit, majd a hűtőből kivett tésztát egyenletesen szétnyomkodjuk az alján. Ha semmiképp sem szeretnénk, hogy felpúposodjon, szurkáljuk meg villával. 180°C-ra előmelegített sütőbe tesszük 12-15 percre, amíg aranybarnára pirul a teteje.
További variációk:
Hozzávalók a túrós krémhez:
- 500 g tehéntúró
- 50 g porcukor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 2 db tojássárgája
- 2 ek tejföl(hideg)
- 1 citromból nyert citromhéj
- 3 csapott ek búzadara
Elkészítés:
A túrót botmixer segítségével krémesítjük, majd hozzáadhatjuk sorban a többi hozzávalót. Mehet bele a porcukor, a vaníliás cukor, két tojássárgája, a tejföl és a búzadara. Hozzáreszeljük még egy citrom héját, majd összekeverjük. Ízlés szerint tehetünk bele mazsolát is.
Az összeállításhoz:
- 4 db tojásfehérje
- 200 g porcukor
- 400 g sárgabaracklekvár
Hogyan csináld:
A sütőből kivett tésztát még melegen megkenjük a baracklekvárral, megvédve ezzel a tésztát az elázástól. Ezután rákanalazzuk a túrós krémet, majd visszarakjuk a sütőbe 30 percre 150°C-ra.
A tojásfehérjéket (amik megmaradtak a tojásokból) elkezdjük felverni, majd amikor már szépen habosodik, apránként hozzáadjuk a cukrot, míg kemény hab lesz belőle.
A tojáshabot habzsákba töltjük, és a klasszikus keresztező minta mellett szabadon választott alakzatokat is rajzolunk vele a sütemény tetejére. A megmaradt lyukakat kitöltjük a baracklekvárral, majd ismét visszatesszük a süteményt 20 percre a sütőbe 120°C-ra, hogy a tojáshab megkeményedjen.
Ha szeretnénk, hogy egy kis színt kapjon a hab, utólag konyhai sárkánnyal tovább piríthatjuk.
Amikor a sütemény elkészült, a sütőből kivéve hagyjuk kihűlni. Felszeletelve tálaljuk.
Nézd meg videón is:
Recept, videó és fotók: Kristyán Fanni
A fejedelmi Rákóczi-túrós teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több édes finomság itt: