A kanadai Brit Columbia Egyetem munkatársai olyan szűrőt fejlesztettek ki, ami hatékonyan eltávolítja az ivóvízből az örök vegyszerek közé sorolt anyagokat.
Napjainkban 4700 féle perflouralkilok vagy PFAS néven ismert anyagot használnak a különböző élelmiszerek csomagolásában, kozmetikai termékekben, naptejben, vécépapírban, tapadásmentes edényekben vagy vízlepergető anyagokon.
Ezeket nevezik örök vegyszernek, ugyanis sosem bomlanak le, a környezetben felhalmozódva, például ivóvízen keresztül az emberi szervezetben hormonális rendellenességeket, elhízást, szív- és érrendszeri betegségeket és rákot okozhatnak.
Erre fejlesztett ki egy eszközt Madjid Mohseni professzor. A szűrőjében található különleges anyag csapdába ejti a PFAS-molekulákat, amelyeket ezt követően elektrokémiai és fotokémiai módszerekkel lehet ártalmatlanítani. Bár már korábban is voltak hasonló termékek a piacon, egy sem volt olyan hatásos, mint ez a termék.
Az általunk kifejlesztett anyag a PFAS-részecskék 99 százalékát megfogja, helyreállítható, és újra felhasználható. Ez azt jelenti, hogy a PFAS eltávolítható belőle, vagyis nem eredményez még több környezeti problémát jelentő szilárd és mérgező hulladékot
– mondta a szakember.
Még több életmód: