Új kutatás: óriási veszélyt rejt a rágó, és még csak nem is kell sokáig rágni

A Kaliforniai Egyetem kutatócsoportjának friss eredménye elkeserítő lehet azok számára, akik rendszeresen rágóznak.

A rágó nagy segítség, mikor nincs lehetőségünk fogmosásra, de szeretnénk egy kicsit frissíteni a szájízünkön. Az amerikai egyetem kutatói azonban megdöbbentő eredményre jutottak, ami után már sokkal bizalmatlanabbul fogunk rágóért nyúlni.

Rágózás
Új kutatás: óriási veszélyt rejt a rágó, és még csak nem is kell sokáig rágni

A mikroműanyagok jelenlétéről már az is hallott, aki nem biztos, hogy kíváncsi volt rájuk. Egyre több kutatás foglalkozik a mikroműanyagok egészségre gyakorolt hatásával, nem véletlen, hogy az Európai Bizottság is betiltotta a BPA használatát a konyhai tárolóedények és egyéb eszközök kapcsán.

Most az is kiderült, hogy a rágózás brutális mennyiségben juttat mikroműanyagot a szervezetünkbe: egy szem rágó több száz mikroműanyaggal jár.

A kísérletet szintetikus és természetes rágókkal is elvégezték, de egyik esetben sem pozitív a végeredmény. Eddig ez a terület feltáratlan volt, annak ellenére, hogy a rágózás népszerű tevékenység.

Zsidótojás

A zsidótojás egy hagyományos kóser étel, ami feltételezhetően Lengyelországból érkezett hazánkba, ezért lengyel tojás néven is ismert. Hagyományosan libazsírral készült, ami mellé ...

Ropogós sajtos hagymakarika

Tiktokon nagyon elterjedt ez a recept, ahol két hozzávalóból egy finom, egyszerű és még csak nem is egészségtelen nasit készítenek. Korábban erre a ropogós parmezánrétegre fektettek ...

Fűszeres almakompót

Talán nem teljesen olyan, ahogy a nagyi készítette, azonban ő is boldogan nyaldosná az ujjait, miután belekóstolt ebbe a fűszeres almakompótba. Egyetlen apró mozdulattal sokkal mélyebb, ...

A kutatás részletei

A rágó alapja természetes (növényi) vagy szintetikus (kőolajalapú) polimer. A kutatók feltételezése az volt, hogy a szintetikus rágókban több mikroműanyag van, hiszen ezek egyfajta műanyagok. 5 különböző (szintetikus és természetes) rágót használtak a vizsgálatokhoz, amikben egy ember 4 percen át rágott egy rágót, és 30 másodpercenként vettek tőle nyálmintát, majd volt egy utolsó öblítés is.

Egy külön kísérlet során 20 percen át rágóztak a résztvevők, miközben folyamatosan nyálmintát vettek tőlük. A mikroműanyagok számát és a polimerek fajtáját mikroszkópiával határozták meg.

Az eredmények sokkolóak:

1 gramm rágóval körülbelül 100 gramm mikroműanyag szabadult fel, de olyan is volt, ami 600-ig ment el. Ez azt jelenti, hogy egy 2-6 grammos rágóval akár 3000 műanyagrészecske kerül a szervezetünkbe.

Az is kiderült, hogy a szintetikus és a természetes rágók műanyag kibocsátása nagyon hasonló volt: a legtöbb mikroműanyag a rágás első két percében szabadult fel, 8 perc után pedig már a 94 százalékuk vált ki a rágóból.

A témában további kutatások szükségesek, mert a kísérlet során csak a 20 mikrométeresnél nagyobb részecskéket tudták mérni.

Forrásunk volt.


További érdekességeket itt találsz:

Legújabb receptek

Medvehagymás-túrós gnocchi

Az olasz malfatti névre hallgató házi gnocchi/gombóc ihlette az alábbi receptet. Ebbe, a kicsit magyarosabb verzióba azonban tavaszi medvehagyma és tehéntúró kerül, ettől frissebb, ...

Hozzászólások (0)

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Puha burgonyás pogácsa

Ugyan az összes pogácsák közül a burgonyás néz ki a legszerényebben, mégis ez a verzió rendelkezik az egyik leglégiesebb, legkönnyedebb állaggal. Persze csak akkor, ha jól dolgozzuk ki ...

Hoppá!

Recept beküldéséhez be kell jelentkezned!