Az állandóan visszatérő, múlni nem akaró negatív gondolatokat a szaknyelv ruminálásnak nevezi. Aki ruminál, tulajdonképpen folyamatosan valamilyen múltbéli történésen vagy aktuális problémán rágódik és hiába tereli el a figyelmét, újra és újra visszatér az aggasztó, szorongató gondolatokhoz. Most elmondjuk, hogyan tehetünk tudatosan a rumináció ellen, hogy ne a negatív gondolataink irányítsanak bennünket.
Nézd meg galériánkban a ruminálás ellenszereit, a tippekért kattints a képre!
Így állítsd le a negatív gondolatokat
Legyen stratégiád
Amikor magukkal ragadnak az aggasztó gondolatok, szinte lehetetlen kilépni belőlük. Éppen ezért előre tervezd meg, hogy mit fogsz csinálni akkor, amikor felbukkannak. Találd ki előre, hogy mivel fogod majd elterelni a gondolataidat, mivel mozdítod ki magadat a ruminálásból. Nem biztos, hogy elsőre sikerülni fog, de a lényeg, hogy légy türelmes magaddal szemben és maradj konzisztens!
Gondolkozz a gondolatok forrásán
A ruminálás gyakran negatív múltbéli események, élmények körül forog. A múltat megváltoztatni nem tudjuk, de azt igen, hogy hogyan nézünk ezekre az emlékekre. Nem álltál ki magadért, amikor kellett volna? Képzeld el, hogy mit teszel majd legközelebb egy hasonló helyzetben. Hibát követtél el? Próbáld végiggondolni, hogy min kell változtatnod ahhoz, hogy ne történjen meg újra és légy egy kicsit elnézőbb magaddal. Ahelyett, hogy passzív elszenvedője lennél a múltbéli történteknek, próbáld meg aktív cselekvőként formálni a jelent.
Változtass helyet
A mentális problémákat elsősorban a fejünkben akarjuk megoldani, de meglepően sokat segíthet a negatív gondolatok kapcsán, ha szó szerint kilépünk belőlük. Ha otthon a kanapén ülve ruminálsz és teljesen magad alá temettek a gondolataid, próbálj meg helyet változtatni: menj el sétálni, találkozz egy barátoddal, szaladj le a kisboltba - csinálj bármit, a lényeg, hogy kizökkenj a negatív spirálból.
Még több hasznos életmódtipp: