Több kutatás is bizonyította már, hogy a lassú és alapos rágás nemcsak az étel tényleges elfogyasztása és lenyelése miatt fontos, hanem egy sor emésztési és más egészségügyi probléma elkerülése miatt is. De hogyan jelez a testünk, ha nem jól csinálunk valamit rágás közben?
Nézzük, mik a jelei, hogy rosszul rágunk!
Habzsolva eszel? Több kockázata is van – Jobb, ha belassítasz
Könnyen gyomorégést kapunk
A rágás folyamata beindítja a sósav termelődését a gyomorban, ami felkészíti ezt a szervünket az élelmiszer lebontására. De ha nem rágjuk meg teljesen az ételt, nem lesz annyi sav a gyomorban, hogy segítse az emésztést. A nem megfelelő mennyiségű gyomorsav és a nem eléggé megrágott étel kombinációja pedig számos kellemetlenséget okozhat. Például gázbuborékok képződhetnek, amelyek a nyelőcsőbe és a torokba jutva gyomorégéshez vezetnek.
Emésztési problémákat tapasztalunk
Amikor az élelmiszer a gyomorból a vékonybélbe kerül, a hasnyálmirigy enzimeket választ ki, és az epehólyag epét bocsát ki. Mindkét komponens tovább bontja az ételt, de csak ennyire képesek: azaz, ha az élelmiszer-részecskék túl nagyok, a bélben természetesen előforduló baktériumok miatt az emésztetlen étel erjedésnek indulhat, a baktériumok pedig elszaporodhatnak. Ez puffadást, gázképződést, emésztési zavarokat vagy székrekedést okozhat.
Nem jut be elég tápanyag
A rágás segít a szervezetnek lebontani a szénhidrátokat, fehérjéket és zsírokat – azaz a makrotápanyagokat vagy a legnagyobb mennyiségben szükséges építőelemeket – monoszacharidokká, aminosavakká és zsírsavakká. Ezek a molekulák a vékonybélben szívódnak fel, ahol főként a tápanyagok felszívódása megy végbe. De ha az ételt nem rágják meg eléggé, a szénhidrátok, fehérjék és zsírok nem bomlanak le teljesen, ami megnehezíti a vékonybél számára ezeknek a tápanyagoknak a felszívódását, mi pedig különböző hiánybetegségeket tapasztalhatunk hosszú távon.
A kelleténél többet ehetünk
Ha nem rágunk elég alaposan, az valószínűleg azt is jelenti, hogy túl gyorsan eszünk, ami könnyen túlevéshez vezethet. Ha ugyanis habzsolunk, a szervezetünknek kvázi nincs ideje jelezni nekünk, hogy már tele van és nem kér többet. Ez rövid távon rosszullétet okozhat, de növeli a metabolikus szindróma kockázatát is, idővel pedig olyan állapotokat eredményezhet, mint az elhízás vagy a magas koleszterinszint.
Még több emésztéssel kapcsolatos tartalom: