Mindig lesz egy barát vagy rokon, aki a karácsonyi vendégségbe/vacsorára garantáltan püspökkenyeret hoz majd. És míg a beletett energia és a gondolat értékelhető, sajnos az aszalványokkal és magokkal megpakolt sütemény már nem mindig. Vagy száraz lesz, fullasztó, vagy kicsit nyers marad belül, esetleg túl vastag kéreg sül rá – ezernyi baleset érheti a püspökkenyeret. Ahhoz, hogy velünk egyik se történjen meg, illetve, hogy a végeredmény cseppet se legyen unalmasnak mondható, kövessük a cikkben leírt tanácsokat.
Aromás massza citromhéjjal és –lével
Maga a püspökkenyér masszája nem túl izgalmas, egy sűrűbb piskóta, ami alapból nem tartalmaz ízesítőket. Nem is érdemes persze túlzásba vinni az ízesítést, maradjon a hangsúly inkább az aszalványokon és magvakon – ettől függetlenül egy leheletnyivel frissebbé tehetjük a sütemény alapját.
Reszelt citromhéj sok süteménybe kerül, de gyakran teljesen elvész a masszákban, nehezen lehet érezni. Azonban, ha a bekeverés előtt elmorzsoljuk a receptben felhasznált cukorral, „aktiválhatjuk” a citrus héjában lévő illóolajakat.
Ezen kívül a gyümölcs levét is felhasználhatjuk: a sárgájás-cukros alapot amúgy is lazítanunk kell valamivel, oldjuk meg ezt a problémát frissen facsart citromlével. Ez a két kis kiegészítés nem fogja megváltoztatni a püspökkenyér ízét, csupán aromásabbá és frissebbé teszi a piskótát.
Szaftos és karakteres aszalványok egy kis áztatással
Meglepően megosztó alapanyagnak számítanak az aszalványok: vannak, akik a falra tudnának mászni egy marék mazsolától. Akad azonban egy olyan lépés, ami gyakran sokat javíthat az alapból száraz szőlők, áfonyák és barackok megítélésén.
Ha bármilyen süteménybe történő sütés előtt forró folyadékba áztatjuk (tehát: rehidratáljuk) az aszalványokat, azzal szaftos állagot érhetünk el. Sőt, ha nem egyszerű vizet használunk az áztatáshoz, még különleges, karakteres aromákat is adhatunk nekik.
Ehhez a recepthez, mivel ünnepre készítjük, vessünk be egy kis alkoholt. A narancslikőr kiváló választás, de dolgozhatunk rummal, brandyvel vagy akár pálinkával is. Maga az áztatólé nem kerül bele a masszába, így a sütemény alkoholtartalma elhanyagolható lesz.
Izgalmas magvak némi pirítással
Az olajos magvak mindegyike csodás állaggal és utánozhatatlan ízzel lett megáldva – ezt pedig még jobban elmélyíthetjük némi hőkezeléssel. Azonban, ha a magok egy nedves masszába kerülnek – mint a püspökkenyér esetében – sajnos akkor sem lesz esélyük a megpirulásra, ha forró sütőbe toljuk őket.
Éppen ezért ejtsük meg az aromaterápiát jó előre: száraz serpenyőben futtassuk meg a kiválasztott diókat, mogyorókat és mandulákat. Vigyázzunk, ne égjenek oda!
PLUSZ TIPP: Ez a recept édesapámtól származik, aki gyakran készítette nekünk karácsony táján a gazdag süteményt. Amikor elkértem tőle pár éve a receptet, egy plusz lépést is beleírt a könnyű leírásba – valószínűleg azzal a céllal, hogy a házi cukrász akkor se unatkozzon, miközben püspökkenyere készülőben van. Apukám tippje: „Amíg megsül, elolvassuk Truman Capote Karácsonyi emlék című novelláját”. Jó sütést és olvasást mindenkinek!
Nézd meg videón is az egyszerű püspökkenyér elkészítését:
Itt az egyszerű püspökkenyér teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók, recept és videó: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További ünnepi és hangolódós konyhai ötletekért kattints ide: