Ehetjük tálkából, bográcsból, fazékból, na meg lófiak és monyók hasáról. Na mi az?
Hát persze, hogy a kása, pontosabban a puliszka. Ezt főztem, illetve sütöttem most én is, de stílszerűen kerestem hozzá egy régi magyar receptet a Dunántúli szakácskönyvből. Itt a dödölle és a lisztes gánca mellett szerepel a puliszka, jól demonstrálva a húsmentes, laktató, szegényebb konyhákra jellemző ételek sorát.
A puliszka megnevezés alapvetően kukoricakását takar, de mint régi magyar ételnek, amelyet írásos szövegekben már az 1600-as években is említenek, sokféle változata létezik. Éppen hagyományossága miatt minden szakács és szakácskönyv a saját verzióját tartja az eredetinek, kizárólagosnak, igazinak, épp úgy, mint a csirkepörkölt, gulyásleves vagy szilvás gombóc esetében.
A Dunántúli szakácskönyv és Alsószopori Nagy Ferencné verziója például ilyen:
„Félliter kukoriclisztet egy lábasban tüzön addig hevitünk folytonos kavarás mellett, míg oly forró lesz, hogy kezünkre téve keveset belőle, az alig állja el. Ekkor forró sós vizzel annyira föleresztjük, hogy összeálljon. Majd egy formát megzsirozunk és a puliszkatésztából zsiros kanállal egy sort teszünk a formába ugy, hogy egy-egy kanálfejjel kiveszünk a tésztából és az csuszaalakban leválik arról, erre rájön jó turóból egy sor, ujra tészta, de mindig zsiros kanállal egyenkint szakasztva bele a csuszát, erre ismét egy sor turó jön, míg megtellik a forma. Akkor betesszük a sütőbe és ha rövid fél óráig bent van, tálra boritjuk. Sok férfinak kedvelt tésztása.”
Elvileg az utolsó mondatnak minden jóérzésű háziasszonyt meg kell győznie arról, hogy azonnal lássanak hozzá a puliszkagyártáshoz, még akkor is, ha ehhez szükségszerűen meg kell égetni a kezünket. Ez a részlet, hogy a bőrünkkel ellenőrizzük a dara hőfokát, és ha már nem bírjuk az égetést, akkor jó, annyira bizarrnak tűnt, de persze nem tudtam neki ellenállni, hogy így készítsem én is.
Nagyon finom ez a túrós puliszka, kevés szalonnával és tejföllel megtoldva tökéletes ebédnek való. Bár ez nem az a fajta, amit ráönthetnénk bárki hasára, de ha a kézégetés nem volt elég a főzés során, megpróbálkozhatunk vele. Azért csak óvatosan.
Biztosan veled is előfordult már, hogy a mindennapi rohanásban elfelejtetted, hogy jönnek a vendégek, esetleg váratlanul toppantak be. Ezzel a trükkel akkor is nagyszerű vendéglátó lehetsz, ha nem készülsz napokig a konyhában a vendégekre, és csak pár perced van az előkészületekre.
Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...
Sütés nélküli nagyon finom kis desszert, és még nem is kerül sokba sem. Csak gondoltam egyet, mit is kéne készíteni, mivel kókuszreszelék mindig van idehaza......hát ezt találtam ki ...
A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...
Nem kell ahhoz, gyűjtőnek lenni, hogy egy-egy különleges és értékes papír- vagy aprópénzt magadénak tudhass. Elég, ha néha ellenőrzöd milyen visszajárót kaptál a boltban, ugyanis egy pár forint akár tízezreket is érhet.
Télen különösen jólesik a forró tea bármely fajtája, azonban, ha eddig filtereset használtál, akkor ezentúl lehet, hogy másképp lesz. Egy új kutatás szerint ugyanis rengeteg káros anyag juthat szervezetünkbe egy-egy filteres teát kortyolva.
Az igazi Hungarikum, amire igazán büszkék lehetünk. Vendéglátós lévén tapasztaltam, hogy a külföldi turisták, amikor betérnek az étterembe, az volt az első kérdésük, hogy "Gulász " ...