Dusha Csenge puliszkájával újra a nagymamád konyhájában érezheted magad

Mennyi népmesében találkozni a puliszkával! Most egy modern változatával ismerkedtünk meg, amiről Budapest egyik rendkívül tehetséges cukrászséfe, Dusha Csenge mesélt.

Puliszka – ez a szó minden, ami múlt, ami kedves és nosztalgikus. Valaki a nagymamájától emlékszik rá, másnak pedig csak mesekönyvekből rémlik a kedves szó, és nem is tudja elképzelni az ízeit. Dusha Csenge, a SALT Budapest cukrászséfje saját emlékeit költöztette egy maréknyi édességbe, a szatmári szilvalekvárral készülő, langyos puliszkába.

Desszert, ami hidat képez múlt és jelen között: puliszka

Régmúlt ízek tárháza

A SALT Budapest 2019-ben érkezett meg Budapestre és csupán 2021-ig kellett várniuk, hogy a világ legfontosabb étteremkalauza, a Michelin egy csillaggal honorálja fáradhatatlan kreatív munkájukat. A Tóth Szilárd vezette csúcskonyha a nemzetközi vonal, vagy divatos ázsiai fúziók nélküli regionális kortárs gasztronómiát visz, megannyi Kárpát-medencéből származó ízzel, alapanyaggal, konyhatechnológiával.

Az inspirációk és az emlékek legtöbbször Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből származnak, de Szeged és Csongrád környéke vagy éppen Erdély bőséges alapanyagkínálata és néprajza is visszatérő elemek a SALT Budapestben.

Az étterem és az interpretáció stílusában közel áll az új skandináv gasztronómiához: értjük ezt a letisztultságra, a tálalás és a szerviz jellegére. Ízeiben viszont 100%-ban a mi emlékeinkre és néhány még ismeretlen, de hamar megszerethető aromára, textúrára, fogásra épít.

Dusha Csenge cukrászséf kezdettől a SALT-család tagja

A konyhai csapat együtt, szinte szimbiózisban alkot, Dusha Csenge cukrászséf pedig a kezdettől a SALT-család tagja. Viszont ha nincs a puliszka, ez is másképp alakult volna.

Minden a puliszkával kezdődött

„Éppen Balatonfüreden dolgoztam, itt ismerkedtünk meg Szilárddal is. Egy, a puliszkára nagyon hasonlító grízes mézes krémest készítettem itt és ő is megkóstolta. Kisvártatva pedig jött tőle a telefonhívás, hogy sokat gondolt erre a puliszkára, mivel gyermekkorát idézte és nagy benyomást tett rá. Szóval, így indult a mi közös történetünk” – meséli Csenge, aki Sütimizéria blogja és könyve miatt is ismert név a sütemények világában.

A puliszkát aztán a csapattal együttműködve alkották meg: egy langyos desszertre gondoljunk, ami nem játszik a textúrákkal és nem építkezik roppanósra, morzsásra, jegesre és forróra, hanem egyszerűen az otthon melegét, a biztonságot, a krémességet hozza el néhány kanálnyi lágy felhőben.

Szinte semmit sem változtattunk a kezdeti receptúra óta

„Szinte semmit sem változtattunk a kezdeti receptúra óta, csupán annyi variálás volt kétszer, hogy idényszerűen a szatmári szilvalekvár helyett egyszer piszkét, másszor pedig homoktövist és barackot használtunk, melyeket 60 fokos hőhídon redukáltunk, így egy nagyon koncentrált gyümölcsízt kaptunk. Ez a nyári hónapok forrósága miatti ötletünk volt, de nagyon jól működött.”

Költözik a puliszka

A SALT Budapest puliszkája olyannyira vált kedvenccé, hogy aligha tudták egy kis ideje levenni a degusztációs menüről (az új rizskoch érkezése miatt), máris fel kellett vinniük a ház másik éttermének repertoárjába. Így a puliszka a Solidba költözött. De Csengének már most hiányzik ez a mesteri desszert és persze az is, hogy volt szerencséje sok vendégreakciót megélni, ami igazán katartikus feltöltődést hozott neki is.

„Szervizkor teljesedett be minden. Amikor fürkésztem a vendégek arcát, hogy mit gondolhatnak, hogyan hat rájuk a puliszka, az meghatározó volt mindig.

A testvérem például szó szerint elsírta magát, mert azt mondta, megidéztem neki mindent, amit a gyerekkora, a közös gyerekkorunk jelentett.

„Nagyon sok vendégünk megtalálta benne a biztonságot, a nagymama gondoskodását, és ezt mindig szívesen elmondták nekem is. Szerintem vissza fog térni hozzánk is a puliszka, mert örök helye van a szívünkben” – mondta Csenge.

Nagyon sok vendégünk megtalálta benne a biztonságot, a nagymama gondoskodását / Fotó: Sepsi Gergő

Jelenleg az úgynevezett csingaléra tányér helyett már egy faragott, duci fatányérban érkezik a Solidban a vendégek elé - a Solid séfjének testvére készítette a puliszkás kübliket. Ez a fás megoldás nemcsak szép, de otthonosabbá is teszi az édességet. Már most sokan érkeznek hozzájuk kifejezetten ezért az élményért és szerencsére van lehetőség rá, hogy üzenjenek a földszintre Csengének és megköszönjék az ölelő, pihe-puha ízélményt.

Címlapkép: Sepsi Gergő
Fotók: SALT Budapest

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több fantasztikus ételköltemény itt:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...