A quinoa az álcázás mestere. Gabonaként gondolunk rá, a rizshez hasonlóan készítjük és esszük, pedig valójában egy mag. A quinoa népszerűségének egyik forrása a tápértékében keresendő. Egy csésze quinoa 8 gramm fehérjét és 5 gramm rostot tartalmaz. Emellett kiváló forrása az olyan ásványi anyagoknak, mint a mangán, a magnézium és a folsav. Diós íze könnyen adaptálható a receptek széles skálájához, sós ételekben, gluténmentes köretként is megállja a helyét, de még akár édességet is lehet belőle készíteni. Ráadásul megfőzni is könnyű... és pont ilyen könnyen el is lehet rontani!
Mediterrán, sült csicseris quinoasaláta
Ez a mediterrán quinoasaláta színes, egészséges és finom! Ropogósra sült csicserivel, ropogós uborkával és friss fűszernövényekkel megpakolva készül, és tökéletes ebéd vagy ...
Quinoasaláta aszalt paradicsommal, rukkolával, pekándióval
Könnyed saláta, télre vagy kora tavaszra! Inspiráció Bezzegh Éva nyomán
Hoztunk 8 tippet, hogy minden alkalommal pihe-puha quinoát főzhess, kattints a képre!
8 tipp, hogy mindig pihe-puhára főzd a quinoát
Megfelelő méretű serpenyő
A quinoát folyadékban, általában vízben kell megfőzni, és akárcsak a rizs esetében, az a cél, hogy a főzési folyamat végére felszívjon minden vizet. Ehhez kezdetben a folyadéknak teljesen el kell lepnie. A megfelelő méretű serpenyő biztosítja, hogy a quinoa a megfelelő ütemben szívja magába a folyadékot. Ehhez válassz mély, magas oldalú serpenyőt, ahelyett, hogy egy nagyobb kerületű, sekély serpenyőt használnál.
Az öblítést se hagyd ki
A quinoa sikeres főzésének egyik legfontosabb lépését még azelőtt el kell végezni, hogy a quinoa a tűzhelyre kerülne - az öblítést. Még ha a csomagolás szerint a quinoát előzetesen le is öblítették, akkor is szánj rá néhány percet, hogy újra elvégezd ezt a műveletet.
Ennek nyomós oka van: minden egyes apró quinoamagot egy szaponin nevű természetes anyag borít. Ez egy csípős, keserű ízű anyag, amely beépített kártevőirtóként szolgál, mivel megvédi a quinoát attól, hogy a rovarok és a madarak megegyék. Az öblítés során eltávolítod a szaponint, így finomabb és jobb állagú lesz a quinoa!
A víz és a quinoa helyes aránya
Ha néhány percet eltöltesz az interneten a quinoareceptek böngészésével, valószínűleg találni fogsz olyan utasításokat, hogy a quinoa és a folyadék aránya legyen 1:2 (ez a tanács a legtöbb quinoa csomagolásán is megtalálható), vagyis hogy kétszer annyi folyadékot használj, mint quinoát.
A probléma csak az, hogy a főzés során a quinoa gyakran sűrű és csomós lesz. Ha több víz van benne, mint amennyit a quinoa fel tud szívni, akkor az eredmény gumiszerű lesz, ahelyett, hogy könnyű és légies lenne. Tehát inkább az alábbi aránnyal dolgozz: használj 1¾ csésze folyadékot 1 csésze quinoára. Egy negyed csésze folyadék nem tűnik soknak, de észrevehető lesz a különbség a quinoa textúrájában.
Forrald, majd párold
A quinoa ideálisan párolás révén fő meg, de érdemes először a folyadékot felforralni, hogy elég meleg legyen ahhoz, hogy teljesen megfőjön. Időt is spórolhatsz, ha először felforralod, majd csökkented a hőfokot, amíg a folyadék el nem fő, mert ez valójában gyorsabb, mintha az elejétől csak párolnád. Amint a folyadék eléri a forráspontot, azonnal csökkentsd a hőt.
Ha túl sokáig forralod, fennáll a veszélye, hogy túl sok víz elpárolog, mielőtt a quinoa felszívná azt.
Hogyan tudod megkülönböztetni a forralást és a párolást? A forralás során nagy buborékok keletkeznek, amelyek a víz felszínen bugyborognak, míg a párolás során apró buborékokat kell látnod, amelyek vagy elérik a felszínt, vagy nem.
Ne emelgesd a fedőt
A fedőt szorosan a helyén kell hagyni, mert ha leveszed, az lehetővé teszi a gőz távozását, és azt is, hogy a fazékban lévő víz elpárologjon, így kevesebb víz marad a quinoa számára, hogy felszívja azt.
Amint a főzőfolyadékod felforr, gőzzé válik. Amikor a gőz a fazék fedeléhez ér, visszaváltozik vízzé, és visszacsöpög a quinoába. Ha a fedelet a helyén hagyod, gyorsabban felforrósodik az edény, és az összes víz és gőz bent marad, így a quinoa gyorsabban megfő.
Hagyd gőzölögni
A fedő maradjon tehát a helyén, amíg a quinoa fő, és azután is, hogy a quinoát levetted a tűzről, ugyanis a főzési idő lejárta után nem ér véget a folyamat.
Ahhoz, hogy életed legjobb quinoáját kapd, hagyd még legalább öt percig lefedve, miután levetted a serpenyőt a tűzről. Ne ess kísértésbe, hogy kihagyd ezt a jelentéktelennek tűnő lépést, mert ez a jó állag egyik titka. Mivel még a párolás után is maradhat némi fel nem szívott víz a serpenyő alján, így még van ideje a quinoának, hogy azt is felszívja.
Győződj meg róla, hogy teljesen megfőtt
A nem kellően megfőzött quinoa emésztési problémákat is okozhat, mivel a szaponin irritálhatja a gyomrot. A quinoa két egyértelmű jelét adja annak, hogy teljesen megfőtt:
1.)A nyers quinoa kemény. A részben vagy nem jól megfőzött quinoa némileg megpuhul, de még mindig sokkal keményebb állagú, mint a főtt, így nehezen rágható. Ha a quinoa ropogós, akkor nagy valószínűséggel nem főzted elég sokáig. Adj egy csöpp vizet a serpenyőbe, vedd vissza a tűzre néhány percre, majd fedd le, és hagyd gőzölődni 15-20 percig.
2.) Másrészt, amikor teljesen megfőtt a quinoa, látni fogod, hogy a csíra elválik a magtól. Úgy fog kinézni, mint egy vékony, fehér fonál, amely a mag köré tekeredik.
Egy villával bolyhozd fel
Az utolsó lépés, ami felteszi az i-re a pontot tálalás előtt, már tényleg nagyon egyszerű. Fogj egy villát, és mintha csak rizs lenne, forgasd át a quinoát, hogy szétszedd az összetapadt szemeket, ezzel elérve azt a mutatós bolyhos hatást. És már tálalhatod is a pihe-puha quinoát!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További hasznos konyhai tippekért kattints erre: