Puffadás, rossz közérzet, fáradtság - többek között ezek is lehetnek az ún. felszívódási zavar tünetei. A diagnózis nem egyszerű, mert több betegség tartozik ebbe a gyűjtőfogalomba, melyek eltérő tüneteket produkálhatnak.
Dr. Bene László, a Rózsakert Medical Center gasztroenterológusa segít eligazodni a témában.
A vékonybél nem képes ellátni a feladatát
A felszívódási zavar egy gyűjtőfogalom, olyan rendellenességeket jelent, amelyek esetén a tápanyagok (fehérjék, zsírok, szénhidrátok) a vékonybélből nem tudnak kielégítően bekerülni a véráramba, azaz nem szívódnak fel. Ez akkor alakul ki, ha a vékonybél hossza csökken (például műtét következtében), vagy gyulladás eredményeképpen a vékonybél egyes részei nem képesek ellátni a feladatukat. A betegség hátterében állhatnak a vékonybél fertőzései, amelyek károsítják a vékonybélben található bélbolyhokat, és ezáltal csökkentik a felszívófelületet. Emellett a felszívódási zavart okozhatja cöliákia, laktóz- vagy fruktózintolerancia, Crohn-betegség, vékonybéldaganatok, -polipok, -gyulladások és sugárkezelés is.
Változatos tünetek
A tüneteket a tápcsatornában lévő, fel nem szívódott tápanyagok, és az elégtelen felszívásból adódó tápanyaghiány okozza. Ezek nagyon változatosak lehetnek attól függően, hogy milyen tápanyagból szenved hiányt a szervezet, tehát melyik a problémás vékonybélszakasz. A diagnózis emiatt sokszor nehéz és a betegnek sem könnyű eldönteni, hogy panaszával milyen orvoshoz forduljon.
- Zsírhiány esetén jellemző a hasmenés, lágy, zsírfényű széklettel, a puffadás és a fogyás.
- A fehérje felszívódási zavara gyakran okoz ödémát.
- A vas elégtelen felszívódása vashiányos vérszegénységhez vezethet, ennek jelei a fáradékonyság és az általános gyengeség.
- B-vitaminok hiánya esetén idegrendszeri tünetek jelentkeznek.
- Az A-vitamin nem megfelelő felszívódása hajhullást, bőrszárazságot eredményezhet.
- A kalciumhiány csontritkuláshoz vezethet.
- Bizonyos tápanyaghiányok a depresszióval is összefüggésbe hozhatók.
Nehéz a diagnózis, de kezelhető a probléma
Ha felmerül a betegség lehetősége, mindenképpen forduljunk első körben a háziorvoshoz, majd gasztroenterológushoz. Első körben egy teljes vérkép és laboratóriumi székletvizsgálat javasolt. Ezt követően, ha szükséges, vékonybélbiopsziára és hasnyálmirigy-vizsgálatokra is sor kerül. A kezelés során a probléma kiváltó okát orvosoljuk, diétával, életmódbeli változtatásokkal és szükség esetén gyógyszeres kezeléssel.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
A titokzatos FODMAP-ok
Rendszeresen fáj a hasad? Puffadsz? Irritábilisbél-szindrómád van? Lehet, hogy félre kell tenni az összes eddigi diétádat, és több figyelmet szentelni a FODMAP-oknak!
Szabó ATejcukor-érzékenység - nem allergia!
Nem szabad összekevernünk a laktóz-intoleranciát a tejfehérje-allergiával, ugyanis mindkét betegséghez másfajta étrend szükséges. Segítünk eligazodni a témában!
Bodon Judit dietetikusFekélyes vastagbélgyulladás - Colitis ulcerosa
A fekélyes vastagbélgyulladás, colitis ulcerosa a Crohn-betegség mellett a másik leggyakoribb gyulladásos bélbetegség. Ismerjük meg a tüneteket, a kezelést!
adminCrohn-betegség - te hallottál már róla?
Bármilyen meglepő is, lehet, hogy mindannyian ismerünk Crohn-betegségben élő embereket. Nézzük, mit kell tudni erről a bélrendszert érintő betegségről!
admin