Még ha a világ legelfásultabb fickója is vagy, aki már rég lemondott az élvezetekről, akkor is maradhat egy csepp valami, ami felmagasztosítja számodra a házon kívüli étkezést. Legalább is nagyon reméljük! Étterembe menni ugyanis együtt jár az összes pozitív gondolattal, amelyek az ott fogyasztandó étellel, az italokkal, a téged körbevevő társasággal és az ünneplés nyújtotta jókedvvel kapcsolódnak össze. De, ahogy mostani cikkükből kiderül, ez a kis kiruccanás hasonlíthat egy harci aknamezőhöz is - főleg akkor, ha ezeket rendeled!
Vezető szakácsok tanácsai: így ne rendelj az étteremben!
Halat hétfőn
Egyik kedvenc séfünk, Anthony Bouradin megszívlelendő tanácsa a következő: hétfőn sose rendeljünk halat. Az éttermek ugyanis a hétvégéről maradt árut szeretnék ránk sózni, hogy helyet csináljanak a kedden érkező friss fogásnak. Tehát, ami hétfőn a tányérunkon érkezik, nagy valószínűséggel már jó pár napja ott várakozhat, és jócskán öregecskének mondható.
Benedek-tojás
Rossz hír ez a brunch-kedvelőknek, vagyis azoknak, akik szeretnek hétvégén egy bizonyos összeg fejében annyit enni, amennyi beléjük fér. Ezeken az éttermi eseményeken az egyik legkelendőbb tojásétel ugyanis az Eggs Benedict: a buggyantott tojás hollandi mártással leöntve. Mi itt a bökkenő? Nem a tojás, az frissen készül, hanem az ízletes, krémes szósz, mely vajalapú, és a biztonságos fogyasztás érdekében a szakértők szerint is egy bizonyos hőfokon kéne tartani. Ezt viszont egy hosszú napon keresztül lehetetlenség. A séfek pont ezért nem ajánlják a rendelését.
Étlapon kívüli fogás
Amikor olyan kaját rendelsz, amely nem szerepel az étlapon, azt kockáztatod, hogy felbosszantod mindkét csapatot: a felszolgálókat és a konyhán dolgozó személyzetet egyaránt. Ez nem túl jó ötlet, ugye? Minden ilyen általad átfogalmazott fogást eleve időbe kerül lejegyzetelni - a pincér már a kezdeteknél utálja. Aztán bekerül a kérés a konyhára, ahol a jegyzet láttán dobnak egy hátast. Biztosan nem fogják egyhamar összepattintani az ételt. Bosszankodnak, hőbörögnek, ki nem állhatják, ha megmondják nekik, hogyan csinálják!
Jól átsütött hús
A vérben tocsogó nyers húst ugye Te sem kedveled? A séfek szemében a teljesen átsült cipőtalp is hasonló kategóriába tartozik. Ezért ki is dolgoztak egy trükköt azoknak a ‘kedves’ vendégeknek, akik így kérik a bélszínt vagy a hátszínt: nekik nem a csodás középső szeleteket adják, hanem az inasabb, robosztusabb darabokat. Mindezt abból az elgondolásból, ha úgyis keményen szeretné a vendég, nem fogja észlelni, hogy a hús már eredetileg kemény volt. Így időt spórolnak, nem kell gondolkodniuk, a serpenyőbe vagy a grillrácsra az előre kiválasztott ‘combos’ darabok kerülnek.
A bizonyos burger
Hallottatok már a Wagyu marháról? Elöljáróban csak annyit kell tudni róla, hogy húsának kilójáért elképesztő összegeket elkérnek, tehát nem az a húsféleség, amelyet az átlag emberek napi rendszerességgel fogyasztanak. Ha mégis elcsábulsz, hogy burger formájában megkóstold, azért kétszer is meggondolod, hogy ezt vagy a simát válaszd. Az előkelő, természetes zsírokkal rendelkező, drága husit ugyanis nem illenék se ledarálni, se apró darabkákba vágni, a séfeknek ez a hús elpazarlása, ők csakis jó nagy szeletekben tálalnák.
Magyar vonatkozás
Itt a cikk végén felmerül a kérdés: jó-jó, ezeket külföldi séfek mondták, de mi van hazai viszonylatban? Nos, mi is összeszedtük azokat az ételeket, amelyeket nem szívesen rendelünk étteremben - tisztelet a kivételnek!
Íme az 5 legismertebb magyaros feketelistás:
Hortobágyi húsos palacsinta – jó esetben is maradék csirkepörköltből készül.
Brassói aprópecsenye – az összes maradék sültet beleszecskázzák.
Gulyásleves – főleg, ha az alapja az előző napi pörkölt.
Tokány – nem biztos, hogy akarod tudni, miből keverik össze.
Somlói galuska – ritka az a hely, ahol tényleg megsütik a háromféle piskótát, kikeverik a vaníliás krémet és a csokiszószt is maguk olvasztják, inkább más úton-módon pattintanak össze valami hasonlót. Ez viszont egy nagyon menő recept, ha otthon készítenéd!
Ezeket olvastad már?
Vége a hamburger és hot dog közötti dilemmának
Egy ausztrál férfi még 2009-ben sikeresen szabadalmaztatta, majd mostantól el is kezdte értékesíteni a Hamdogot, ami gyakorlatilag a hot dog és a hamburger keresztezése.
Nosalty15 tartalmas tokányrecept az ebédlőasztalra
Se nem pörkölt, se nem ragu, viszont az egyik legősibb magyar húsétel, aminek az alapja a hús vágási technikáján nyugszik.
NosaltyA leggulyásabb gulyás
Ki tudja, milyen az igazi gulyás? Egyértelmű, hogy mindenki. Vagy legalábbis mindenkinek megvan a véleménye gulyásügyben. Épp az Ínyesmesternek ne lenne?
Miss Lemonviamirror.co.uk