Pótold a cukrot cukoralkoholokkal!

Az édes íz szeretete születésünktől fogva jellemző ránk, vannak azonban olyan élethelyzetek, amikor jobb, ha lemondunk a cukorról. Nézzük, mivel pótolhatjuk!

A cukor, bármilyen formában is kerüljön az asztalra - kristálycukor, porcukor, barna cukor stb. - az egyszerű szénhidrátok csoportjába tartozik, gyorsan emeli a vércukorszintet, így nem ajánlott alapanyag testsúlycsökkentés idején, illetve a cukorbeteg-étrendben sem. Köztudott, hogy ma már számos élelmiszer, félkész- és késztermék tartalmaz ún. „rejtett” cukrot, amely túlzott bevitele hozzájárul a túlsúly kialakulásához vagy a fogak szuvasodásához.

Ha csökkenteni szeretnénk a bevitt cukor mennyiségét ételeinkben, de nem szeretnénk lemondani az édes ízről, ma már több olyan alapanyag is elérhető a piacon, amivel édesíthetjük ételeinket. Ezek egyik csoportja a cukoralkoholok néven ismert vegyületeké.

Egyre népszerűbb hazánkban is az - ugyan már több mint 150 éve felfedezett - erythritol (eritrit néven is találkozhatunk vele). Számos előnyei közé tartozik, hogy míg édesítőereje 60-70%-a a cukorénak, gyakorlatilag nullkalóriás, azaz nem növeli a vele készített ételek energiatartalmát, sem a vércukorszintet, és nincs káros hatással a fogzománcra. Hazánkban a cukorhoz hasonló kristályos formában kapható, de megtalálhatjuk édesítőszerek alkotórészeként is. A termék jellegéből fakadóan a cukor mennyiségi pótlására is alkalmas. Más cukoralkoholoktól megkülönbözteti az a tulajdonsága is, hogy nem okoz hasmenést.

Szintén népszerű cukorpótló a xylitol is, amelyet leginkább xilit ill. nyírfacukor néven ismerhetünk. Szemben az erythritollal nem nullkalóriás, 100 g energiatartalma 240 kcal. A cukortól eltérő felszívódási mechanizmusának köszönhetően glikémiás indexe alacsony, ugyanakkor hasmenést okozhat, így fokozatosan vezessük be az étrendünkbe. A xilit is alkalmas például a süteményeknél a cukor mennyiségi pótlására.

Kevésbé elterjed még a maltitol, amely a xilithez hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, jellemzően édesítőszerek összetevőjeként találkozhatunk vele.

Érdemes kipróbálni kedvenc sütijeinket xilittel vagy eritrittel is, de legyünk tisztában azzal, hogy a cukoralkoholok használata önmagában nem vezet fogyáshoz, nem biztosítja a betegségünkhöz kapcsolódó kiegyensúlyozott étrendet, és nem tesz minket egészségesebbé.

Diabetikus joghurttorta

Nehéznek tűnik, de mégsem az. Leírni hosszabb, mint elkészíteni ezt a nagyszerű tortát. Az eredeti recept Farkas Vilmostól van, azt alakítottam át epres diabetikussá. Érdemes belevágni, ...

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...