Pontyból kocsonyát? Igen! Íme a legjobb recept, amit kipróbálhatsz

Az ünnepek és a tél folyamán sokan készítenek ízletes hideg kocsonyát, melynek rendszerint sertéshús az alapja. Népszerű fogás, ugyanakkor sokakban merülhet fel a kérdés, miért csak disznóhúsból eszünk kocsonyát? Nos, szokások ide vagy oda, idén karácsonykor érdemes kicsit csavarni a recepten, és sertés helyett a karácsonyi halászlé fő alapanyagát belefőzni a hidegen fogyasztható, remegős ételbe!

Halkocsonyát egyáltalán nem nagy ördöngösség készíteni, sőt, könnyen meglehet, hogy a ponty húsát és belsőségeit amúgy is szerető emberek egyik kedvenc fogása lesz a következő recept. Néhány szelet pontypatkó és a legegyszerűbb, legkönnyebben beszerezhető zöldségek segítségével néhány óra alatt ízletes ebédet vagy vacsorát rittyenthetünk, amely klasszikus ízeivel új csavart visz az ünnepi menübe.

Kattints ide a halkocsonya teljes receptjéért!

Mi kell hozzá?

0.5 kg ponty (4 szelet pontypatkó), 400 gramm haltej/halikra, 2 közepes fej vöröshagyma, 3 kis darab sárgarépa, 3 gerezd fokhagyma, 10 gramm zselatin, füstölt pirospaprika ízlés szerint, 1 csokor petrezselyem, só ízlés szerint, bors ízlés szerint, 2.5 liter víz, 2.5 dl fehérbor (száraz), 1 darab citrom (opcionális)

Sokakban felmerülhet a kérdés, mire kell a zselatin?

Míg a hagyományos kocsonya kocsonyásságát a cupákos, bőrös húsokból kifövő kollagén okozza, (és gyakorlatilag nincsen szükség semmilyen zseléképző adalékanyagra), addig a halkocsonya esetében zselatinnal tesszük remegőssé a fogást. A kocsonya szavatossága nagyjából megegyezik egy szimpla húslevesével, körülbelül egy hétig áll el a hűtőben.

A kocsonyafőzés egyik elfeledett verziója a halkocsonya, melyet értelemszerűen halból, leggyakrabban pontyból vagy vegyes édesvízi halakból készítünk el, amihez halikrát és haltejet is főzhetünk. (recept és fotó: Hering András)

Elkészítés

A pontypatkókat és a halbelsőségeket alaposan megmossuk. Egy csipet sóval bedörzsöljük a pontypatkókat, majd félretesszük.

A vöröshagymát apró kockákra, a sárgarépát vékony karikákra vágjuk, majd a megtisztított fokhagymagerezdekkel együtt bő vízben (körülbelül 2,5 liter) feltesszük főni. Közben nyugodtan sózzuk, borsozzuk.

Lassú tűzön nagyjából 2 órán át lassan forraljuk. Ezután beletesszük a pontyszeleteket és a belsőségeket, hozzáadjuk a száraz fehérbort, és még fél órán át főzzük. Amikor elkészült, a halszeleteket, a halikrát/haltejet és a puhára főtt sárgarépát elosztva tányérokba szedjük, szépen elrendezzük, majd a zselatinport a még forró leveshez keverjük.

A zselatinos halalaplevet ezután azonnal, egy szűrő segítségével leszűrve a halas tányérokra merjük. Hagyjuk kihűlni, majd hűtőbe tesszük minimum 24 órára.
Tálaláskor megszórhatjuk egy csipet pirospaprikával, petrezselyemmel, vagy csepegtessünk rá frissen facsart citromlevet. Friss kenyérrel fogyasszuk.

A halkocsonya teljes receptjét itt találod meg, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

recept és fotók: Hering András

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket a recepteket is próbáld ki:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...