Köztudott, hogy ez a saját testsúlyos gyakorlat különösen jó a törzs izmainak (core izmok) erősítésére – ez azonban csak egy kis ízelítő az előnyeiből. A következőkben megnézzük, hogy pontosan mit nyerhetünk abból, ha elkezdünk rendszeresen plankelni.
Kattints a képre, és tudd meg, miért nagyon hasznos a plank!
Az egész test erősebbé válik
A plank egyik nagy előnye, hogy több izmot egyszerre dolgoztathatunk meg vele: a törzs izmai mellett a farizmokat és a négyfejű combizmokat is. Ezek mind létfontosságú szerepet játszanak a mindennapi gyakorlatainkban, például az előrehajlásban, de stabilizálják a medencét és a térdeket is, így sokkal kényelmesebb lesz a mozgás. Ha ez nem lenne elég, a vállak és a karok is erősödnek általa, így szépen formálhatók.
Javul a testtartás
A core erősítésével elősegíti a helyes testtartást is, hiszen ezek az izmok – a rekeszizom, a medencefenék, a belső harántizmok és a hasizmok – támogatják a gerincoszlopot. Ez különösen fontos akkor, ha hajlamosak vagyunk rosszul tartani magunkat, vagy ha sok emberhez hasonlóan egész nap az íróasztalnál ülünk.
Csökken a derékfájás
Szintén a core izmok erősödésének köszönhető, hogy a derékproblémáink kevésbé lesznek zavaróak. Ha ugyanis gyengék a törzs izmai, akkor a terhelés a környező izmokra és ízületekre hárul, így az aránytalanul oszlik el, ami idővel hátfájást okozhat, kifejezetten a derék környékén.
Sőt: a rendszeres plankelés segíthet abban, hogy általánosságban véve jobban odafigyeljünk a helyes testtartásra, ami szintén csökkenti az ortopédiai problémákat.
Megelőzhetőek a sérülések
Az erős core izmok segítenek abban, hogy az erőt megfelelően vigyük át a végtagokra, amikor mozgunk – ellenben a gyenge törzzsel, ami nem képes a terhelés megfelelő kezelésére. Ha tehát nincs elég erő a törzsben, akkor a környező izmokra túl nagy nyomás helyeződhet, így nem várt helyeken szenvedhetünk sérüléseket.
Javul az egyensúly
Amikor plankelünk, kénytelenek vagyunk minden súlyunkat a lábujjakon és a karokon tartani anélkül, hogy felborulnánk. Ez javítja az egyensúlyozási képességünket, ami kulcsfontosságú a testhelyzet szabályozásához, de a megfelelő egyensúlyérzék a sérülések elkerüléséhez is hozzájárul.
Fokozódik a hajlékonyság
A klasszikus plankhelyzet meghosszabbítja és megnyújtja a combizmokat, illetve a hátsó.felső lábszár fő izmait, amelyek fájdalmasak lehetnek, ha túlságosan feszülnek. De a gyakorlat a lábfejen található harántboltozatot és a lábujjpárnákat is nyújtja, így javítva az egyensúlyt, szélesítve a mozgástartományunkat. De megnyújtja a haránt hasizmokat is, így könnyebbé válik a törzs mozgatása.
Még többet olvashatsz az edzésről itt: