Szerencsénkre abszolút nem bonyolult feladat a pizzasütés: egészen biztosan gyorsabban össze tudunk dobni egy margheritát, mint hogy az megérkezne a kedvenc éttermünkből. Ezért ne is várjunk a futár csengetésére, inkább fejlesszük mesteri szinte a tésztanyújtás, szószkészítés és feltétfelhelyezés művészeteit, azáltal, hogy felismerjük a pizzasütés során adódó apró hibákat, majd megtanuljuk elkerülni őket. Nem lesz nehéz, vágjunk is bele!
Nézd meg galériánkban a pizzasütési hibákat:
5 bosszantó hiba, amit mind elkövetünk pizzasütés közben
Pár szó a tésztáról
Ebben a felsorolásban azért nem esik szó a tésztás hibákról, mivel egyrészt viszonylag nehéz elrontani egy ennyire egyszerű kelt tésztát, másrészt pedig azért, mert a további bakik nem eredményeznek végzetesen rossz pizzákat. Ha vastagabb vagy vékonyabb a tészta, levegősebb vagy lepényszerűbb, abszolút nem baj, ugyanis ahány ház, annyi pizza. Még Olaszországon belül is rengeteg féle-fajta létezik, és mindegyik abszolút elfogadott.
Túl sok szósz
A tésztával ellentétben viszont a szósz igenis sokat számít: ha például túl sokat kenünk az alapra, nem tud majd rendesen átsülni. Amúgy sem jó, ha az ízek egyensúlya a paradicsom felé lejt fajsúlyosan: épp csak éreznünk kell belőle valamennyit, anélkül, hogy le lennénk taglózva általa. Egy vékony réteg (3-4 evőkanál) bőven megteszi.
Túl sok feltét
Szintén nyersen maradhat a pizzánk közepe, ha megszalad a kezünk a feltétek szórása közben. Magyarországon amúgy is dívik a szokás, hogy mindent próbálunk rásűríteni egy szerencsétlen pizzára, miközben az olasz lepény lényege a legtöbbször épp, hogy az egyszerűség. A sajttal kifejezetten óvatosan bánjunk, mert ha egy vastag, zsíros rétegbe olvad, feltét legyen a talpán, ami képes rendesen megsülni alatta.
Alacsony hőfok
Ha jártunk már rendes, kemencés pizzázóban, láthattuk, hogy egy lepény megsütése igazából szinte kevesebb, mint egy percbe telik. Nyilván odahaza ezt a technológiát nem tudjuk bevetni, egyedül a sütőnkkel próbálhatunk minél közelebb kerülni hozzá. Ezért fontos, hogy a pizzát magas hőfokon süssük (mindenképpen 200 fok fölött), hogy a hirtelen forróság hasonló folyamatokat indítson el, mint egy kemencében.
Nem megfelelő sütőedény
A pizzához mindenképpen valamilyen vaskosabb, fémből készült, lapos tepsit használjunk: háztartási edényeink közül ugyanis ez képes a legtöbb hőt a leghosszabban átadni. Kerüljük az üvegedényeket, illetve a könnyű, teflonbevonatú tepsiket is. A legjobb, ha előre betesszük a tepsinket a sütőbe melegedni (akár fejjel lefelé), majd a kész pizzát óvatosan, de határozottan áttranszportáljuk (pl. sütőpapírral, szilikonlappal) a forró felületre.
Néhány pizzarecept a gyakorláshoz:
Carbonara-pizza megúszósan
Szeretitek a pizzát, és szeretitek a carbonárát is? Hát akkor miért ne élveznétek egyszerre a kettőt? Bizony, készítettünk egy pizzát carbonárás alappal. Ha most az gondoljátok, hogy ...
Margherita pizza
Paradicsomszósz, mozzarella és bazsalikom - ez a szentháromság a Pizza Margherita, az olaszok pizzáinak egyik legalapvetőbbike.
Rozmaringos-krumplis pizza
Ha igazán kitartó és türelmes vagy, akkor néhány pizza után te is ilyen csodaszép buborékos tésztát fogsz tudni készíteni. A magas hidratáció miatt a nyújtás igényel némi ...
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket a konyhai tippeket is érdemes megfogadni: