A sós péksütemények versenyében ugyan verhetetlen és örök első helyezett a klasszikus sajtos pogácsa, erős második befutóként azért mégis ott liheg mögötte a pizzás csiga. Ez a sajtos, paradicsomos, hol leveles, hol puha kelt tésztás finomság minden kisebb-nagyobb pékség polcán ott virít, legyen reggel, dél vagy akár este. Persze nem mindegyik ilyen boltban vehető péktermék okoz tényleges és lehengerlő örömöt: hogy ezt elérjük, leginkább egy verhetetlen receptre lesz szükségünk. Például pont arra, ami most következik – süssünk házi pizzás csigát!
Sós kelt tészta, a lehető legpuhábban
Az igazán finom házi pizzás csiga ugyan lehetne leveles is, azonban abban vagy túl kevés vagy túl sok munka lenne (az örökös házi vagy boltban vásárolt tésztadilemma). Sokkal jobban járunk hát, ha a kelt tésztás utat választjuk.
Ennek a csigának a tésztáját egyrészt a pizza, másrészt az édes kelt sütemények tésztái ihlették: kerül bele tojás, valamint a vaj helyére bőségesen olívaolaj – ezektől kellően gazdag lesz a csiga.
Ízes töltelék, főzés nélkül
A hagyományos pizzával ellentétben a csiga belsejébe ne passzírozott vagy konzervparadicsomot tegyünk, hanem sűrítettet. Ez egyrészt kevésbé nedves, kevésbé folyékony, így nem kell aggódnunk attól, hogy a töltelék kifolyik vagy a tészta elázik, nyers marad. Mindemellett a sűrített paradicsomnak az is javára válik, hogy sokkal koncentráltabban érezhető benne a gyümölcs napfényes íze.
Persze nem önmagában kerül a tésztába a paradicsom: kíséri még egy adag fűszeresen pikáns pesto, némi só, bors és cukor is, a tökéletes ízharmónia érdekében.
Sajt kívül, belül, felül, mindenütt
Nem mindegy, milyen sajtokat használunk a pizzás csigában, ugyanis más tulajdonságú tejtermékekre lesz szükség a péksütemény belsejében illetve annak tetején. Belül használjunk friss mozzarellát (tehát nem a szeletelt verziót), ez ugyanis jól olvad, valamint tovább fokozza az autentikus pizzaélményt. Kerüljön mellé még szeletelt provolone vagy más félkemény, zsíros, olasz sajt.
A csiga tetejére pedig valamilyen könnyen olvadó és könnyen barnuló fajtát válasszunk: a raklett optimális lehet, karakteres aromája duplán különlegessé teszi majd a süteményt. Ha jót akarunk magunknak, a csigák alá is reszeljünk belőle, hogy alul-felül olvadt sajt várjon minket minden harapásnál.
Süssünk triplasajtos pizzás csigát!
Hozzávalók a tésztához:
650 g finomliszt, 1 teáskanál só, 200 ml víz (meleg, de nem forró), 20 g friss élesztő, 1 ek cukor, 1 db tojás, 60 ml olívaolaj
Hozzávalók a töltelékhez:
350 g sűrített paradicsom, 1 ek pesto (zöld), 100 g mozzarella (friss), 100 g sajt (provolone vagy más zsíros, félkemény, olasz sajt), 200 g raklett sajt, só ízlés szerint, bors ízlés szerint, 1 ek cukor (ízlés szerint)
100 milliliter meleg vízben elkeverjük a cukrot, majd belemorzsoljuk az élesztőt és hagyjuk felfutni. A lisztet elkeverjük a sóval. A liszthez adjuk a tojást, olívaolajat és a felfutott élesztőt, valamint annyi vizet, hogy ruganyos, egységes tésztagombócot kapjunk. Ha túl ragacsos lenne, adjunk hozzá több lisztet, amennyiben túl száraz, egy kevés vizet.
A tésztát lisztezett felületen alaposan kidagasztjuk, nagyjából 10 perc alatt. Akkor lesz kész, ha feszes és sima a felülete. Ekkor kiolajozott tálba helyezzük és letakarva egy meleg helyre tesszük, ahol duplájára kelhet.
A sűrített paradicsomot elkeverjük a pestóval valamint ízlés szerint sóval, borssal és cukorral. A tésztát kelesztés után átgyúrjuk, majd lisztezett felületen nagyjából ujjnyi vastagra nyújtjuk. Legyen téglalap alakú a tészta, aminek a hosszabb oldala nézzen felénk.
tésztát megkenjük a paradicsomszósszal, a tészta tőlünk távol eső, hosszabbik szélén hagyunk egy kétujjnyi üres részt. Elosztjuk a szószon a szeletelt provolone sajtot, rátépkedjük a friss mozzarellát, majd elkezdjük szorosan felcsavarni a tésztát.
A sütőt előmelegítjük 175 fokra, egy gáztepsit kibélelünk sütőpapírral, amire ráreszeljük a raklett sajt felét. A tésztakígyóból nagyjából két-háromujjnyi csigákat vágunk egy recés késsel, és elrendezzük őket a tepsin. Ha az összes csiga felkerült, a tepsit fóliával/konyharuhával lefedjük, és ismét visszatesszük kelni egy meleg helyre, nagyjából 30 percre.
Mielőtt betennénk a sütőbe, ráreszeljük a csigákra a maradék raklett sajtot. A sütési idő nagyjából 35 perc, a csigák akkor készültek el, ha szépen egymáshoz sültek, a szósz enyhén megpirult, karamellizálódott, a sajt pedig aranybarna. A kész csigákat hagyjuk kissé hűlni, majd langyosan tálaljuk.
A triplasajtos pizzás csiga teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók és recept: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeknek a recepteknek is adj egy esélyt: