Napi 2 marék elég ebből a nassolnivalóból, máris javulhat a látásunk

Egy új tanulmány szerint, ha mindennap elfogyasztunk egy adag pisztáciát, az védelmet nyújthat a korral járó látásproblémák ellen, mivel növeli a retinában található fontos védőanyagok mennyiségét.

A Tufts Egyetem kutatói fontos felfedezésre jutottak: azoknak a felnőtteknek, akik napi szinten nagyjából két marék pisztáciát ettek 12 héten keresztül, jelentősen javult a látásuk azokhoz képest, akik a szokásos étrendjüket követték. A tanulmány során különleges védőpigmenteket mértek a retinában – a szem hátsó részében található fényérzékeny rétegben, amely elengedhetetlen a látáshoz.

Napi 2 marék elég ebből a nassolnivalóból, máris javulhat a látásunk

Ezek a védőpigmentek, amelyeket makulapigmentnek neveznek, egyfajta belső napszemüvegként működnek a szemünk számára: segítenek kiszűrni a káros kék fényt és megvédik a retinát a károsodástól, ami időskori makuladegenerációhoz (AMD) vezethet. Nem árt tudni, hogy ez az egyik leggyakoribb látásvesztési ok az idősebb felnőttek körében.

A pisztácia különlegessége, hogy ez az egyetlen dióféle, ami jelentős mennyiségű luteint tartalmaz.

Ez egy jótékony vegyület, ami a retinában halmozódik fel, és ezekből a védőpigmentekből áll össze. Tény, hogy általában a zöld leveles zöldségeket nevezik meg a lutein fő forrásaként, de a pisztácia sajátos előnnyel indul ezen a téren: természetes zsírtartalma segítheti a lutein felszívódását a szervezetben.

A Journal of Nutrition című szaklapban közzétett tanulmányban 36 egészséges, 40 és 70 év közötti felnőtt vett részt, akik általában alacsony luteintartalmú ételeket fogyasztottak. A résztvevők fele két marék – körülbelül 60 gramm – sótlan pisztáciát adott a napi étrendjéhez, míg a másik fele megtartotta a szokásos étkezési szokásait.

A pisztáciát fogyasztó csoport már hat hét után jelentős javulást mutatott a makulapigment-szintjében, és ezek az előnyök stabilak maradtak a 12 hetes vizsgálat végéig. Ezzel szemben a kontrollcsoportnál nem tapasztaltak jelentős változást.

A kutatás vezetője, Dr. Tammy Scott, kutató és klinikai neuropszichológus a tanulmányról szóló sajtóközleményben elmondta: „Eredményeink azt mutatják, hogy a pisztácia nemcsak tápláló nassolnivaló, hanem jelentős előnyökkel is szolgálhat a szem egészségének megőrzésében. Ez különösen fontos, ahogy az emberek idősödnek, és növekszik a látásromlás kockázata.” A tanulmány szerint a pisztácia hatékonysága különösen figyelemre méltó, ha összehasonlítjuk azt más étrendi forrásokkal.

Pisztáciapesztó

Rengetegféle-fajta pesztót készítettünk már, de ez a korianderes-pisztáciás egészen biztosan ott van a legjobbak között. Pesztó révén hozza a kötelező olaszos hangulatot, de ...

Isteni pisztáciás baklava

Bizonyára nem vagyunk egyedül azzal, hogy imádjuk a török édességek non plus ultráját, a csodálatosan ragacsos baklavát! És mivel egyáltalán nem bonyolult házilag elkészíteni, fogtuk ...

Chia kocka pisztáciával

Végre rászántam magam, hogy vegyek egy kávédarálót, ennek apropóján gondolkodtam valamin, amihez szükségem lesz rá. Mivel a chia magot eddig még csak egészben használtam, így erre ...

Annak ellenére, hogy viszonylag szerény mennyiségű luteint tartalmaz – 1,6 mg adagonként, míg a zöld levelesekben, mint a spenót, ez 7 mg – a pisztáciafogyasztás látványos eredményeket hozott.

Mindebből következtettek a fent már említett tényre, miszerint a pisztácia természetes zsírjai elősegíthetik a lutein hatékonyabb felszívódását a szervezetben.

A körülbelül két marék pisztácia nagyjából 50-100 szemet jelent, ami soknak tűnhet, ám érdemes megjegyezni, hogy a pisztácia egyéb tápláló előnyökkel is rendelkezik, beleértve az egészséges zsírokat, fehérjéket és rostokat is.

Forrásunk volt.


Még több egészség:

Legújabb receptek

Hagyományos ludaskása

Ősszel és télen gyakran fogyasztunk libát, amely kiváló fehérje-, vas-, B2- és B6-vitaminforrás. Márton-napon pedig még inkább a libahús dukál. A Ludaskása az egyik legnépszerűbb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...