Ha a paradicsom nem válik gyorsan pirosra, akkor az alábbi gyakori hibák egyike lehet a felelős. Az egyik kedvenc piros gyümölcsünknek többek között megfelelő hőmérsékletre, metszésre és rendszeres szüretelésre van szüksége ahhoz, hogy elérje a csábító érett piros színt. A megfelelő tápoldatozás és az elegendő mennyiségű napfény szintén fontos tényezők. A következőkben lerántjuk a leplet a leggyakoribb hibákról, amelyek meggátolják a paradicsom bepirosodását, illetve még a megoldásban is segítünk.
Kattints a galériára, hogy megtudd, miért nem lesz szép piros a paradicsomod
3 ok, amiért nem pirosodik be a paradicsom + 4 megoldás a problémára
Nem megfelelő a hőmérséklet
A túl meleg – vagy túl hideg – hőmérséklet a leggyakoribb oka annak, hogy a paradicsom nem érik meg. Az ideális hőmérséklet 18 és 25 fok között van. A 25 fok feletti hőmérséklet gátolja a likopin és a karotin termelődését, ezek azok a pigmentek, amelyek hatására a paradicsom zöldből érett pirosra vált. Ebből adódik, hogy a hidegebb hőmérséklet szintén nem kedvez a paradicsom érésének.
Túl korai szüretelés
Nem éri meg leszedni a zöld paradicsomokat, mivel azok nem érnek be utólag, vagyis kicsik és zöldek maradnak még a leszedés után is. Ha a gyümölcs alja megpirult vagy vöröses színű, akkor leszedhető. Ha leszüretelted a paradicsomjaidat, akkor készíts belőlük klasszikus paradicsomos káposztát!
Nem elegendő a metszés
Nem minden paradicsomnak van szüksége erős metszésre, de egy kevéske szinte mindegyiknek segít. Miért fontos a metszés? Mert ezzel a növény energiáját átirányíthatod a paradicsom termesztésre. Fontos azonban, hogy azok a fajták, amelyek egyszerre teremnek sok gyümölcsöt, általában nem igényelnek sok metszést. Készítsd el ezeket az isteni paradicsomos húsgombócokat!
Segítsd őket az érésben
A likopin és a karotin, a paradicsom színét adó vegyületek termelődését az etilén nevű hormon váltja ki, amelyet a paradicsom bőségesen termel érés közben. Azok a paradicsomok, amelyek szorosan egymás mellett nőnek zárt térben, például üvegházban, etiléngázt kibocsátva segíthetik egymást az érésben. Más érett gyümölcsök, például az alma és a banán szintén etilént bocsátanak ki, ezért ha érett paradicsomot szeretnél leszüretelni, akkor tárold egy zacskóban almával. Ez a módszer csak abban az esetben működik, ha a paradicsom már nem zöld.
Védd meg őket a (túl sok) napfénytől
A fénykedvelő paradicsomoknak napi hat-nyolc órányi napfényre van szükségük ahhoz, hogy megfelelően fejlődjenek és gyümölcsöt hozzanak – de a több napsütés nem jelenti azt, hogy hamarabb megérnek. Sőt, a túl sok közvetlen napfény megégetheti a gyümölcsöket. Az úgynevezett napégés fehér, kiszáradt foltként jelenik meg a paradicsomon, és a gombás betegségek kialakulásának kockázatát növeli. Készíts lecsót a házi paradicsomból!
Fókuszban a foszfortartalmú műtrágyára
A túl sok nitrogén megakadályozhatja a gyümölcstermelést, ezért kerülni kell. Virágzáskor válts magasabb foszfortartalmú műtrágyára. A paradicsomoknak ugyanis oszforra van szükségük az éréshez.
Még több növényes érdekesség itt: