Minden alapanyagnak megvan a maga alapíze, amit néha érdemes hagyni kibontakozni önmagában, más esetekben viszont izgalmas és komplex utakra vihetjük magunkkal az aromát. Például pirítással. Ez általában annyit jelent, hogy serpenyőben vagy sütőben, moderált, közepes hő átadásával elmélyítjük, kibontjuk az ízeket, miközben a pirított alapanyag sötétebb színt kap. Körülírni bonyolultabb, mint csinálni, szóval a szavak szaporítása helyett inkább vágjunk is bele a gyakorlatba, nézzük, mikkel tesz csodákat egy alapos pirítás!
Nézd meg galériánkban a pirításra alkalmas alapanyagokat:
5 alapanyag, ami ezerszer ízletesebb megpirítva
Olajos magvak
Mindegy, hogy nassolni akarunk belőlük, vagy salátára szórnánk, esetleg süteménybe darálnánk őket, az olajos magvaknak érdemes előtte egy alapos pirítást adni. Tegyük száraz serpenyőbe, majd közepes lángon, folyamatosan mozgatva-kavargatva addig melegítsük őket, amíg sötétbarna foltok nem jelennek mag rajtuk, és erőteljes, „magvas” aromát kezdenek árasztani.
Zabpehely
Hasonló technikával dolgozzuk meg, mint az olajos magvakat: serpenyő, közepes hőfok, kevergetés. Amennyiben zabkása lesz belőle, tegyük közvetlenül a lábasba, pirítsuk, majd öntsük fel tejjel, és főzzük sűrűre: elképesztően gazdag íze lesz. Nagyobb mennyiségben készítve tegyük 180 fokos sütőbe egy nagy tepsin, és pirítsuk 20 percig, félúton átkeverve az egészet.
Gabonák
Ha rizst, bulgurt, hajdinát vagy más gabonát főzünk (mindegy, hogy natúr ízben köretnek vagy egy ragu, egytálétel alapjaként), indítsuk a folyamatot kevés olajjal. A főzőedényben, kevés zsiradékon melegítsük át a szemeket, közepes lángon, 1-2 perc alatt. Ekkor jöhet a víz, alaplé vagy bármilyen más folyadék, amit használunk.
Apró tészták
Még a hideg, egyberagadt menzás tarhonyának is volt egy pozitív tulajdonsága: a mélybarna, pirult szemek jelenléte a köretben. Amennyiben apró tésztákból főzünk köretet, a víz hozzáöntése előtt, kevés olajon futtassuk meg őket. Látni fogjuk, ahogy a tészta színe aranysárgából barnásba vált: ekkor tudhatjuk, hogy jöhet a víz.
Kókuszreszelék
Persze nemcsak a sós ételek világában jöhet kapóra a pirítás, hanem édesség- és süteményreceptekben is hasznosíthatjuk. A kókuszreszelék például hangosan kiált azért, hogy adjunk neki mély, barna színt és kellemes, diósan gazdag aromát. Ehhez is csak egy száraz serpenyő kell, valamint kellő odafigyelés: az apró szemcsék nagyon hamar meg tudnak égni (ilyenkor keserű lesz az ízük), figyeljünk hát a folyamatos keverésre és a tűzhely lángjára is.
Receptek, amelyekben jól mutat egy kis pirított bármi:
Klasszikus zúzapörkölt tarhonyával
A baromfi zúza (csirke/kacsa/pulykazúza) még mindig egy kifejezetten olcsó alapanyagnak számít, amelyből fenséges pörköltet készíthetünk. Aki idegenkedik a belsőségektől, azok ...
Lamington, avagy az ausztrál kókuszkocka
Ennek a nálunk is népszerű, kókuszkockához hasonlító süteménynek eredete Baron Lamington nevéhez fűződik, aki 1896–1901 között az ausztráliai Queensland kormányzója volt. A ...
Fűszeres rizspiláf ropogós csicseriborsóval és kesudióval
A piláf közel- és távol-keleti étel, egy (leggyakrabban) rizsből vagy bulgurból készült köret vagy egytálétel. Elkészíthetjük egészen egyszerűen csak rizsből hagymával és ...
További konyhai ötletek, ha valami újra vágysz: