Só nélkül valószínűleg nem tudnánk élni, vagy ha mégis, az egészen biztos, hogy az ételeink mind szörnyűek lennének. Értékeljük hát a szerény fűszert, gondoljunk rá sokat, és adjuk meg neki a kellő tiszteletet. Például azáltal, hogy kicsit felfedezzük, mire is képes az apró fehér kristály. Például azáltal, hogy megpirítjuk a sót. De hogyan, és miért?
Utánozhatatlan íz
Sok olyan konyhai eljárás van, amit sajnos nem lehet egy egyszerű otthoni konyhában utánozni. És míg gyakran megoldható a helyzet valamilyen helyettesítéssel, fűszerrel vagy más okos trükkel, sajnos maradnak menthetetlen esetek.
Például a wokban készült ételek mind olyanok, amelyek egy igazi wok, egy igazi wokégő és egy hatalmas felhő füst nélkül nem lesznek ugyanolyan finomak.
Ez pedig igazából azért olyan bosszantó, mert önmagukban a wokételek végtelen egyszerűek: hús, zöldség, szósz, gyors mozdulatokkal végzett, hirtelen hőn történő főzés, amelynek az eredménye egy különleges, mégis valahol hétköznapi fogás.
Mi hiányzik?
Amikor egy étel wokban készül, igen nagy szerepet játszik a magas hő és a serpenyő találkozása. Ugyanis a forró fém különleges ízt ad az alapanyagoknak, az edényben lévő zsiradék lángra kap, és az így keletkező füst is átjárja az étel összetevőit.
Mindez azonban csak akkor történik meg, ha van egy hatalmas lánggal égő wokfejünk a tűzhelyen és egy igazi, klasszikus wokserpenyőnk a szekrényben.
Wok hiányában
De mit tegyünk akkor, ha mindezek nincsenek meg otthon? Mondjunk le a wokételek füstös ízéről? Na, még mit nem! Nagyon egyszerűen kikerülhetjük a kellékek hiányát, ha alávetjük a sót egy különleges eljárásnak.
Ahhoz, hogy füstös, mély ízt érhessünk el, meg kell pirítanunk a sót. Igen, mindenki jól hallotta: megpirítani a sót.
A kristályok ugyanis képesek bizonyos körülmények között felvenni bizonyos ízeket, majd azokat a főzés során át tudják adni az ételeknek. Az íz, amire pedig nekünk most szükségünk van, az a pirult-füstös.
Éppen ezért fogjuk a sót, majd tegyük egy forró öntöttvas serpenyőbe, ahol közepes lángon, 7-10 perc alatt megpirul majd. Félúton rá is tehetjük a fedőt, hogy a keletkező füst még jobban átjárja a szemeket.
Ugyanis meglehetősen füstölni fog az egész, de ne ijedjünk meg, ez éppen az a folyamat, amire szükségünk van. Nyissunk ablakot, és pirítsuk tovább bátran a sót. Mindenképpen öntöttvas edény kell a feladathoz, ugyanis a teflon és más tapadásmentes bevonattal ellátott serpenyők nem képesek olyan magas hőmérsékletet elérni.
És ezzel meg is vagyunk: a pirított sót használjuk bármilyen ételben, akár a wokos fogásokon túl is. Szórjuk oda, ahol kellemesen pirult, enyhén füstös aromát szeretnénk elérni.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket az elképesztő konyhai trükköket is vesd be: