Ezért érdemes jóban lenni a piaci árusokkal

Aki piacozott már valaha, tudja, hogy ez a bevásárlási forma mennyiben eltér egy szupermarketes körtől. Mindez pedig nagyrészt az árusokon múlik, akiknek érdemes a kegyében járni. De pontosan miért?

A piac és az élelmiszerbolt szinte minden tekintetben egy skála két ellenpólusát képviseli: boltba az akciókért megyünk, piacra a szezon minőségi kincseit kutatva, boltba a gyorsaság, piacra a találkozások miatt. És e találkozások nem kizárólag ismerősökkel és barátokkal történnek, hanem a piaci árusokkal is. Mondhatni, miattuk megyünk ki minden héten a vásárcsarnokba, figyeljük, hogy ott vannak-e, mit hoztak ezen a héten, milyen kedvükben vannak. Talán el is beszélgetünk velük, miközben zöldséget mérnek, tojást dobozolnak, sajtot csomagolnak nekünk. Ezekből az apró diskurzusokból pedig egy kedves, emberi és (zöldség-)gyümölcsöző kapcsolat alakulhat ki, amelynek bizony haszna is van. Következik: óda a piaci árusokhoz.

Ezért érdemes jóban lenni a piaci árusokkal / Fotó: Fortepan / Kereki Sándor

Megtudhatjuk, mi szezonális

Az első piaci látogatás mindig kissé káoszosnak hat: sok a pult, nem tudjuk, hol és mit vegyünk, főleg, ha még a nagybani árusok standjai közé is besodródunk. Aztán, szépen-lassan, minél többet járunk, annál tapasztaltabbak leszünk.

Ha már jóban vagyunk néhány árussal, mindig megkérdezhetjük tőlük, éppen mit ajánlanak, mi a legfrissebb.

Sőt, arról is kaphatunk információt, hogy melyik zöldség, gyümölcs, mikor várható, melyik hónapban érdemes keresni. Amennyiben nem vagyunk ebben a témában jártasak, nagy segítség lehet egy olyan ember tanácsa, aki hivatásából adódóan szakértője a szezonalitásnak.

Megtudhatjuk, honnan érkezik a portéka

Feltételezhető, hogy azért járunk piacra, mert a frissesség mellett szeretnénk odafigyelni más „zöld” szempontokra is. Például a hazai és helyi, minél kevesebbet utazott élelmiszerek beszerzésére. Erre pedig nincs is jobb hely egy piacnál: egyes standoknál fel van tüntetve, honnan érkezett az árusított portéka, ennek hiányában pedig bármikor nyugodtan megkérdezhetjük az eladót magát is.

Kaphatunk tippeket, ajánlást

Egyes piaci árusok nemcsak a zöldségek termesztéséhez, de azok szakszerű elkészítéséhez is értenek. Bátran kérdezzük őket, mit ajánlanak: melyik krumpli jó salátának, a kisebb vagy a nagyobb zellert vegyük, ha levest főznénk, vagy meddig kell sütnünk a céklát, hogy vajpuha legyen...

Főleg akkor kérdezősködjünk, ha olyan alapanyagot szeretnénk venni, amivel korábban még nem találkoztunk. Manapság már egyre több termelő hoz a piacra olyan zöldségeket és gyümölcsöket is, amelyek ritkábbak, próbáljuk ki bátran ezeket is!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Címlapkép: Fortepan / Kereki Sándor


Még több piacozós cikk:

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...