A pezsgőkínálás művészete – pohár és öntés, ne legyen félreértés!

Pezsgőzni mindig nagyon jó. Ahhoz, hogy bármely hétköznapod ünnepnap lehessen, tanuld meg az ital helyes szervírozását! (x)

Arról már írtunk, hogy pezsgőt inni nem csak ünnepekkor érdemes. Ha úgy tartja kedved, bármelyik hétköznap fogyaszthatsz belőle egy keveset. Étteremben pincér hozza pohárban, vagy ha egy egész palackkal rendelsz, akkor ő bontja és önti ki számodra megfelelő módon a nedűt. Otthon és vendégségben viszont neked kell megbírkóznod ezzel a feladattal. Hogy akármelyik pillanatban rutinosan pezsgőzhess, most megosztunk veled pár trükköt, figyelj!

Hűtsd be

A pezsgőt jól be kell hűteni, így nyitáskor nem megy kárba a fele, és nem habzik ki a poharunkból sem. Ahhoz, hogy a legjobb oldalát mutassa nekünk, bontás után is 5-6 °C között kell tartanunk a hőmérsékletét.

Bontsd finoman

A pezsgős palackot 45 fokban döntsük meg. Tekerjük ki, és távolítsuk el a fém rögzítőpántot. Majd egy asztalkendő segítségével, lefogva egy irányban forgatva, amíg a dugó meg nem mozdul, nyissuk ki hangtalanul a pezsgőt. Töltés után tároljuk pezsgős vödörben, jégben a palackot. Ha tökéletesen behűtöttük, könnyen és hangmentesen kimozdul a parafadugó, nem kap frászt és locsolást senki a környezetünkben. A felrázós, durrogatós, körbelocsolós viselkedést hagyjuk a sporteseményekre!

Töltsd kendővel

Rögtön nyitás után tölthetünk is. Ha jól behűtöttük a palackot, nem fog felhabzani. A biztonság kedvéért vagy a saját kezünkben tartott, vagy az asztalon, a helyén álló pohárba, semmiképpen ne más kezében lévő pohárba töltsük a pezsgőt, így elkerülhetjük a locsolkodást. A palackot minden esetben asztalkendővel betekerve – kissé megdöntve – tartsuk, hogy az üvegre kicsapódott pára vagy később a jegesvödörből származó víz ne csöpögjön szerte szét, ne áztassa el a ruhánkat vagy az asztalterítőt.

Eddig töltsd! De hová?

Nem kell a pohárba borítani a palack egész tartalmát, elegendő a kétharmadáig tölteni. Apropó: pohár? Manapság sokféle pezsgőspohár közül válogathatunk: a bulis, poénos formáktól kezdve a korábbi felfelé szélesedő, hosszú flőtén át, a manapság kedveltebb, alacsonyabb, öblösebb és felül szűkülő charonnay-s és burgundis kelyhekig. Ez utóbbiakban a magas minőségű, különleges, évjáratos pezsgők illata és zamata jobban érvényesülhet, de nincs szabály, válaszd ki azt a fazont, amelyből még jobban esik a pezsgő.

Rátölthetsz!

Sokféle alkoholos italnál nem illik rátölteni. A pezsgőnél nincs ilyen szabály. Nyugodtan rátölthetsz. Különösen azért, mert jó azon nyomban elfogyasztani a palackba zárt nedűt.

Így tárold!

A kiskanalas elmélet megdőlt. Ha a már felbontott palackot egy kiskanállal a szájában teszed a hűtőbe, sajnos nem segít abban, hogy a buborékokat az italban tartsa. Erre a feladatra érdemes egy valódi, légmentesen záró pezsgőkupakot vásárolni, így helyezni a hűtőbe a pezsgőt. Hosszútávon kifizetődő módszer, meglátod!

+1 ötlet!

Ha nem akarod kellemetlen helyzetbe hozni magad nagy pezsgőszakértők előtt, akkor kóstoláskor kezed körkörös mozdulatával ne forgasd meg a pezsgőt a pohárban, hiszen nem borkóstolón vagy. Ezzel rögtön elárulod tudatlanságod, hogy nem nagyon értesz a pezsgőkóstolás művészetéhez!

Tudj meg még többet a Törley pezsgőkről itt!

Hirdetés

Támogatott tartalom

3 őszi kávérecept a nyugodt reggelekhez

Habár a nyár már véget ért, továbbra sem kell lemondanunk a teraszon kávézós, lassan készülődős, kényelmes reggelekről. Az ébredés utáni pillanatokat még szebbé varázsolhatja egy fűszeres cappuccino vagy egy őszi ízvilágú latte. Ehhez mutatunk most három receptet az ősz legtrendibb ízeiből, a Nespresso limitált kiadású Pumpkin Spice Cake és Maple Pecan kávékapszuláiból.

Címlapról ajánljuk

További cikkek