Pezsgő nélkül nincs szilveszter, de másnap reggel, amikor szörnyű fejfájással ébredsz, te is azt kívánod, bárcsak inkább a kölyökváltozatot választottad volna a száraz helyett. Bár minden alkoholos italtól másnapos tud lenni az ember, a pezsgő okozta macskajaj tényleg rettenetes és ennek megvan az oka.
A buborékok a ludasok
A pezsgő igazi ünnepi ital. Gyönyörű arany színe van, a benne lévő buborékok csak úgy csillognak a kristálypoháron át. Igazán könnyed italnak tűnik, amikor karácsonykor vagy szilveszterkor kortyolgatjuk, és csak másnap ismerjük meg a valódi arcát. A pezsgő buborékjai különleges erjedési folyamat során jönnek létre, amely magában a palackban zajlik.
Sokan gondolják, hogy másnaposabbak a pezsgőtől, pedig valójában a pezsgő okozta másnaposság nem tér el egy átlagos másnaptól. Azonban a pezsgőtől sokkal könnyebben és gyorsabban rúgunk be, ezért maga a másnap is elviselhetetlenebbnek tűnhet.
A szénsavas alkoholos italokban található szén-dioxid segít felszívni az alkoholt, így a pezsgő fogyasztása is gyorsabb felszívódást és magasabb véralkoholszintet eredményez, szemben a szénsavmentes italokkal. A legtöbb ember gyorsabban berúg, ha pezsgőt vagy más szénsavas alkoholos italt iszik. A pezsgő alkoholtartalma ráadásul viszonylag magas, 11% körül van ezzel szemben egy sör vagy cider csupán 4-5% alkoholt tartalmaz.
De mik azok a kongenerek?
A pezsgőben emellett a kongenernek nevezett vegyület is megtalálható, ami az alkoholos erjedés egy mérgező mellékterméke. A jellemzően sötétebb színű, magas kongenertartalmú italok, így a pezsgő rosszabb másnapokat okoz, mint az olyan, tiszta és alacsony kongenertartalmú alkoholok, mint a vodka, a gin vagy akár a pálinka. Nem kell feltétlenül kell nemet mondanod, ha legközelebb pezsgővel kínálnak, de figyelj oda, hogy hány pohárral iszol, mert észre sem veszed és ez az ital megalapozza a másnapod.
Szerző: Kremmer Magdi
Az ünnepek alatt is figyelj oda az egészségedre: