Az aprósütemények ugyan tudnak technikásak lenni, azonban ez inkább a kiszaggatásra és sütésre vonatkozik. Az alaptészta, amit hozzájuk használunk, általában pofonegyszerű, sőt nagyjából egy kaptafa szerint készül – ennek mentén készítettem el az alábbi két perecreceptet, amelyek majdnem ugyanabból a tésztából süthetők ki. Mind a sajtos, mind a csokis verzió kiváló vendégvárónak, készítsük el őket karácsonyra!
Az omlós tészták hozzávalói
A perecekhez hasonló aprósütemények omlós állagukat két dolognak köszönhetik: az alapanyagoknak és az elkészítési technikának. A hozzávalók közül főleg a vaj és a liszt kémiája fontos: ezek hozzák létre azt a lemezes-réteges szerkezetet, ami kisülve olyan ellenállhatatlanul porhanyós lesz.
Kerül még a masszába tojás és tejföl, amelyek egyrészt gazdagítják a sütemény állagát, másrészt nedvességet adnak, ezáltal a kohéziót segítik elő.
A sajtos perec esetében extra reszelt sajt is kerül a tésztába, ami inkább ízbeli szereppel rendelkezik – ugyan zsíros, de nem annyira, hogy megváltoztassa a vajas tészta állagát, szerkezetét.
A csokis perecbe természetesen nem teszünk sajtot (bár egészen biztosan egy érdekes ízkombináció lenne), ellenben a liszt egy részét porcukorra és kakaóporra kell cserélnünk. Ezen kívül azonban mind a sajtos, mind a csokis massza ugyanazon elv és majdnem ugyanazon arányok mentén áll össze.
Mitől marad porhanyós a kisült sütemény?
Persze az alapanyagok mellett a technikára is figyelnünk kell, ha szeretnénk megőrizni a perecek porhanyós textúráját. A legfontosabb, hogy a felhasznált zsiradékunk hideg legyen: ha kevésbé olvad, nem ad át annyi nedvességet a lisztnek, és nem erősíti meg benne a glutént.
A vaj hőmérsékletén kívül már csak a túldolgozásra kell odafigyelnünk: csak addig gyúrjuk a tésztát, míg az össze nem áll egy nagyjából kohézív gombóccá. Nem kell teljesen simára gyúrni vagy percekig dagasztani – ezzel is csak a glutén erősítenénk, ami rágóssá, keménnyé tenné a kisült pereceket.
TIPP: Ha a nyújtás és sütés előtt kicsit hűtőben pihentetjük a tésztát, időt adunk a gluténszálaknak az ellazulásra, amitől szintén omlósabb lesz a tészta, valamint a vele való munka is könnyebb lesz.
A sajtos perec furfangjai
- Használjunk valamilyen karakteresebb ízű, félzsíros sajtot, ami jól olvad. A gouda, ementáli, cheddar például mind kiváló választás.
- Ne reszeljük le előre a sajtot, mert a szálak egyberagadnak és összeállnak egy zsíros masszává.
- Ugyan a sütemények nem nőnek sokat, de azért hagyjunk köztük valamennyi helyet a tepsin, nehogy egybesüljenek.
- Figyeljünk arra, hogy ha félresüt a sütőnk, fordítsuk meg a tepsit félúton, nehogy a fele perec kiszáradjon, a másik fele pedig nyers maradjon.
Nézd meg videón is a sajtos perec elkészítését:
A csokis perec apró titkai
- A kakaóporunk legyen jó minőségű és cukrozatlan: ezzel lesz a legfinomabb a perec.
- A liszt és a legtöbb száraz alapanyag hajlamos kissé hektikusan viselkedni, illetve a tojásunk mérete is változhat: amennyiben a tészta nem akarna összeállni, adjunk hozzá még egy kis tejfölt.
- Fordítsunk külön figyelmet a sütésre: mivel sötét színű a tészta, nehéz megmondani, mikor készültek el a perecek. Tartsuk be szigorúan a sütési időt, esetleg törjünk szét egyet próbaként, mielőtt kivennénk.
- A kisült perecek legyenek tényleg teljesen hidegek, mielőtt leöntenénk őket a csokimázzal, különben nem fog rajtuk megülni a bevonat.
Nézd meg videón is a csokis perec elkészítését:
Itt a sajtos perec és a csokis perec teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Receptek, fotók és videók: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További ünnepi és hangolódós konyhai ötletekért kattints ide: