Ne hidd, hogy penész – Ebből áll a fehér kéreg a sajton

Igaz, hogy a sajtokon található fehér kéreg nem túl esztétikus látvány, de szerencsére az egészségre nem ártalmas!

Amit a sajtokon penésznek hiszünk, szerencsére nem minden esetben az! Érdemes alaposabban megvizsgálni a sajtot, mielőtt egyenesen a kukában végezné.

Mi az a fehér kéreg, ami nem penész?!

Az a bevonat, ami képződik rajta, az úgynevezett sajtkristály. A sajtkristályok kalcium-laktát és tirozin képében jelentkeznek: sem a kalcium-laktátnak, sem a tirozinnak nincs saját íze, de a sajt aromásabbnak érződik tőlük, azaz a sajt még finomabbá válik. 

Ne hidd, hogy penész – Ebből áll a fehér kéreg a sajton

Tudtad?

A mozzarella egyharmaddal kevesebb zsírt tartalmaz, mint többi társa, így ideális kiegészítője lehet a zsírszegény diétáknak.  A másik jó oldala, hogy tele van proteinnel, így a konditerem után igazán hasznos a fogyasztása, és még a teltségérzetet is gyorsabban eléred, mint más fajtákkal.

Mi az a kalcium-laktát?

A kalcium-laktát egy kalciumionból és tejsavból álló só, amely gyakran megtalálható a sajtokon, különösen a cheddaron. 

A sajt érlelése során lebomlik a benne lévő laktóz, és tejsav jön létre. Ahogy a tejsavszint emelkedik a sajtban, elkezdhet kalciumionokhoz kötődni, kalcium-laktátot képezve. 

Tudtad?

A tej proteintartalmának nagy része sajnos elvész a sajt készítése közben. De nem így a ricottánál! 10 dkg sajtban 14 gramm izomformáló fehérje található. Magas aminosav-tartalma is segíti az izomzat fejlesztését. Ahogy a kalcium-laktát szintje emelkedik, eléri azt a pontot, ahol kikristályosodik, láthatóvá válik. Ezt hisszük mi penésznek.

Villámgyors camembert-tunkolós

Akár filmnézéshez kerestek jóféle nasit, akár egy villámgyors reggelire vagy vacsira vágytok, ez a camembert-tunkolós tökéletes választás lesz. Szórjátok meg a kedvenc fűszereitekkel, ...

A sajt laza csomagolásban való tárolása vagy a hőmérséklet-ingadozásnak való kitétele elősegítheti a kalcium-laktát-kristályok kialakulását, de ettől a sajt még teljes nyugalommal fogyasztható.

Érdekesség!

Egy 2015-ös kutatás megállapította, hogy akik naponta fogyasztottak 10 dkg fetaszerű, krémfehér sajtot, azoknak körében 20 százalékkal kevesebb volt a szív- és érrendszeri megbetegedések száma, és 41 százalékkal kevesebb stroke fordult elő náluk.

Más krémes sajtokhoz képest a fetában 30 százalékkal kevesebb a telített zsírsav, ami az artériák elzáródásáért felelős.

Szerző: Németh Orsi

Forrásunk volt.


Készíts isteni őszi recepteket az oldalról:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...