A magyar gasztroblogger elmondta, miért ennyire drágák a kézműves pékségek

Sokan úgy vélik, hogy felesleges rongyrázás, mások szerint pedig a minőséget igenis meg kell fizetni. Sorra nyílnak az országban, főleg a fővárosban a kézműves kovászos pékségek, melyek kenyeret és péksüteményt árulnak, kicsit sem olcsón. A témában Jókuti András gasztroblogger nyilatkozott az rtl reggeli műsorában.

Ironikus, de a Covid-járvány hozta divatba a minőségi kovászos kenyerek fogyasztását, sőt, házi készítését – ezzel együtt pedig a kovász otthoni nevelgetését, etetését. Ha azonban nem kaptunk kedvet a sütögetéshez, de minőségi kenyérre vágyunk, ellátogathatunk a gombamód szaporodó hazai kovászos pékségekbe. Ezek létjogosultságáról és nem utolsó sorban igen magas árairól Peller Mariann és Anna az rtl reggeli műsorában Jókuti András "Világevő" gasztrobloggert faggatta. A kiindulópont pedig Dragomán György cikke volt, miszerint már Párizsban is olcsóbb egy croissant, mint egy minőségi hazai pékségben.

A műsor itt megtekinthető:

Jókuti szerint első körben érdemes otthon a családban egy vakteszttel próbálkozni, és megkóstoltatni valakivel egy olcsó, zacskós műkenyeret meg egy igazi kovászosat, amiben csak a szükséges (liszt, só, víz, kovász) alapanyagok szerepelnek. A minőségi kenyér finomabb, tovább eláll, laktatóbb, egészségesebb, és még néhány gluténérzékeny is könnyebben megbírkózhat vele. Sőt, a fogyókúrázóknak is kedvezőbb választás, hiszen lassabban felszívódó szénhidrátról beszélünk.

Egyszer megérdemli a jó pékség, hogy kipróbáljuk, mert teljesen más világ

– vallja Jókuti András.

Na de miért ilyen drága?

András szerint egészen egyszerűen azért, mert a minőséget fizetjük meg:

a szaktudást (a kézműves pékségek pékei nem ritkán külföldön tanulják a szakmát), a szakmunka nehézségeit, azaz a hajnali kelést, a megterhelő fizikai munkát, ezen kívül a tökéletes minőségű és nem olcsó lisztet, valamint a helyiséget, a működtetést, és így tovább.

Kovászos céklás kenyér

A céklától nem csupán szép színe lesz a kenyérnek, hanem kellemes, édes ízt is fog adni neki. Az elkészült kenyeret lágy kecskesajttal megkenve, pirított dióval és friss rukkolával ...

Rusztikus kovászos kenyér

A kovászos kenyér a mai világban különleges, szinte luxuscikknek számít, de valójában ez a házi kenyerek egyik legősibb és legtermészetesebb módszerrel készülő válfaja. ...

A péksütemények tekintetében viszont mindhárman egyetértenek abban, hogy ezekben a kovászos pékségekben inkább tekinthetők luxustermékeknek a 2000, néhol akár 3000 forint /darabáras pisztáciás croissant-ok.

A legkifizetődőbb és legegészségesebb pedig természetesen az, ha házi kovászt nevelünk, és saját péktermékeket sütünk.

Forrásunk volt.

Címlapfotó.


Még több friss hír:

Legújabb receptek

Mézes torta

Mézes torta, amely csupa-csupa méz, a fondantból készült méhecskék és a fehér csokoládéból készült burkolat együttesen fenomenális ízharmónia.

Fahéjas-mogyorós csillag

Az ünnepekre hangolódva készült ez a finom aprósütemény. Persze nem kell ahhoz karácsonynak lenni, hogy megsüssük, és éppen feltöltsük vele az üresen tátongó kekszes dobozt. A ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

A Lindt sem akar lemaradni: ennyiért adja dubaji csokiját

Az internetsztár dubaji csokit lassan senkinek sem kell bemutatnunk, hiszen ez az a közel-keleti édesség, ami nálunk is egyre keresettebb. A hazai cukrászdák is igyekeznek felvenni a versenyt az édességgyártókkal, sorra dobják piacra saját dubaji csokijukat. A Lindt is így tett, lássuk, mennyibe kerül a limitált kiadású csokoládé náluk!

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...