A policisztás ovárium szindróma (PCOS) betegség névadója az ultrahanggal felfedezhető jellegzetes petefészekkép, amelyen jól láthatóak a petefészekben a gyöngysorszerűen elhelyezkedő apró ciszták. A petefészken egy kéreg képződik, ami megakadályozza a tüszőrepedést, emiatt a PCOS okozhat menstruációs zavart, de oka lehet a női meddőségnek is. A kór nemcsak a petefészket érinti, az egész szervezetre kifejti hatását.
Gyakori tünet: a hajhullás, a kopaszodás, a fokozott szőrnövekedés, a zsíros, pattanásos bőr. Bár a betegek nagy része túlsúlyos vagy elhízott, és gyakori körükben az inzulinrezisztencia, súlyosabb esetben a kettes típusú cukorbetegség is, sem az elhízás, sem az inzulinrezisztencia nem feltétele a diagnózis felállításának. Ráadásul az inzulinrezisztencia nem minden esetben jár együtt plusz kilókkal, lehet valaki soványan is PCOS-os, és van a sovány PCOS-esek között inzulinrezisztens is.
Mit tehetünk?
A PCOS nem gyógyítható betegség, de a tünetek jól kezelhetőek, az állapotromlás elkerülhető, sőt, javulás érhető el a megfelelő kezeléssel. Kezelése négy pilléren nyugszik:
- (szükség szerint) gyógyszeres kezelés,
- étrend,
- mozgás,
- lelki pillér.
A gyógyszeres kezelés természetesen a kezelőorvos irányítása mellett folyik, a lelki pillér erősségében sokat segíthet családunk, élettársunk, barátaink, sorstársaink és természetesen egy jó szakember. A mozgás, a rendszeres fizikai aktivitás az egészséges életmód része kellene, hogy legyen mindenkinél, de PCOS esetén különösen fontos tényező. Heti több alkalommal végezzünk legalább 30 perces testmozgást, bármilyen testalkatúak legyünk is, hiszen a rendszeres testmozgással sokat javíthatunk az állapotunkon.
A 2. pillér
A megfelelő étrend tekintetében az alábbiakat érdemes szem előtt tartani:
- Túlsúlyos, inzulinrezisztens PCOS-eseknél mindennél többet jelent a fogyás! 5-10 %-os testtömegcsökkenés bizonyítottan segít rendezni a menstruációs zavarokat, szabályozni a vércukor szintet, babára váróknál pedig növeli a teherbeesés esélyét.
- Ha normál súlyunk van, ügyeljünk rá, hogy ne szedjünk fel plusz kilókat!
- A napi ötszöri étkezés az étrendi változtatások sarkalatos pontja. Mivel a háttérben a szénhidrát-anyagcsere zavara áll, fontos a meghatározott – kezelőorvossal egyeztetett – napi szénhidrátmennyiség és annak megfelelő elosztása, ami segít a vércukorszintünk egyenletesen tartásában.
- A friss zöldségek, zöldköretek, egyértelműen nyerők fogyás szempontjából, hiszen energiaszegények, rosttartalmuk pedig lassítja a szénhidrátok felszívódását.
- Teljes őrlésű kenyerek, natúr gabonapelyhek ugyancsak magas rosttartalmuk miatt fontosak az étrendben.
- Ha túlsúly vagy magas koleszterinszint is társul a betegséghez, tejtermékekből mindig a zsírszegény változatokat részesítsük előnyben!
- Főzéshez, ételkészítéshez növényi olajokat használjunk!
- Nem muszáj feltétlenül minden nap, minden főétkezésre (reggelire, ebédre, vacsorára) húst ennünk, arra viszont ügyeljünk, hogy minden főétkezésben szerepeljen állati eredetű fehérje (hús, hal, sajt, túró, tojás). Válasszuk a sovány húsokat, húsrészeket.
- Legalább hetente egyszer együnk halat.
- Hetente 3-5 db tojást fogyasszunk (ha nem magas a koleszterinszintünk).
Ezekre figyeljünk még!
- Mellőzzük a gyors vércukor-emelkedést eredményező szénhidrátokat, ide tartoznak például: a cukrok (barna cukor, nádcukor is), a méz, a lekvárok, a befőttek, a fehér kenyér, a zsemle, a kifli, a hagyományos tésztaételek és köretek (burgonyapüré, rizs, tészta), az édességek, a fagylaltok és a cukrozott gyümölcsjoghurtok.
- Extra gyors vércukoremelő hatásuk miatt tegyük tiltólistára a cukros üdítőket, szörpöket, gyümölcsnektárokat, a cukorral vagy mézzel édesített teát, kávét cukorral vagy mézzel édesítve, és a cukros tejes italokat (karamellát, kakaót).
- Kerüljük a felesleges állati eredetű zsiradékbevitelt – válasszuk az alacsony zsírtartalmú húsrészeket – pl. csirke-, pulykamell, sertéskaraj, -szűz stb., és kerüljük a magas zsírtartalmú húsipari termékeket, pl.: szalámi-, kolbászfélék.
- Ellenőriztessük D-vitamin szintünket! A hazai aktuális szakmai állásfoglalás szerint a D-vitaminszint normalizálása PCOS-ben feltétlenül javasolt. Amennyiben alacsony az érték, orvossal konzultálva, gyógyszeresen pótoljuk. Ne felejtkezzünk el a természetes D-vitaminforrásokról sem: a halakról, a tejtermékekről és a tojásról. Rajtuk kívül találhatunk még D-vitaminnal dúsított élelmiszereket is (pl. egyes joghurtok, margarinok). D-vitaminpótlás tekintetében különösen télen kell résen lennünk, amikor kevés napfény ér minket. Használjuk ki a napsütéses órákat, sétáljunk, mozogjunk a szabad levegőn! Ezzel két legyet ütünk egy csapásra: begyűjthetjük a napfényből származó D-vitamint, és teljesíthetjük a napi fizikai aktivitást is.