Ess szerelembe szívalakú, édesen fanyar pavlova-tortánkkal

A pavlova ugyan időigényes sütemény, mégis megéri elkészíteni, főleg, ha egy számunkra fontos személynek akarunk kedveskedni vele. Az alábbi receptbe szívünket-lelkünket beleönthetjük, no meg egy jó adag fanyar citromkrémet.

Pavlovát sütni nagy kihívás: a tojásfehérje felverésétől kezdve egészen a sütésig megannyi apró dologra oda kell figyelnünk. Azonban felfoghatjuk ezt a kihívást egy izgalmas, kulináris kalandként is, és ezzel máris átveheti az aggódás helyét az alkotás öröme. Ha esetleg így, február 14-e környékén van valaki, akinek örömmel megsütnénk ezt a különleges pavlovát, ne habozzunk (csak a tojással és a tejszínnel), hanem vágjunk bele!

A pavlova receptjéért kattints a képre!

Habos csókok

A pavlova alapját (szó szerint) egy nagy habcsók adja. A kényes költemény tökéletes megalkotásához türelemre és precizitásra lesz szükségünk. Az erőteljes habverést hagyjuk egy gépre, viszont a magas csúcsokhoz elengedhetetlen ecetet és keményítőt már kézzel (határozottan!) keverjük a masszához.

Talán a legkritikusabb mozzanat a sütés: a sütőnket melegítsük elő 130 fokra, majd amikor bekerül a habcsók, vegyük le 110-re. Végig hőlégkeveréssel süssük.

A pavlova receptjéért kattints a képre!

A sütési idő leteltével ne kapjuk ki azonnal a tortát! Ilyenkor még fontos folyamatok mennek végbe a sütőben: a habcsók felszíne szárad, állaga szilárdul.

Citromkrém, a fanyaran édes mámor

Ugyan megvehetjük a boltban is, de sokkal jobban járunk, ha saját magunk készítjük el a pavlovához a citromkrémet. Az angolul lemon curd néven futó, selymes, sodószerű krém kirobbanó citromos aromát hoz, amely kellemesen kiegyensúlyozza a habcsók cukrosságát.

Ezen kívül tejszínkrémmel és mindenféle bogyós gyümölcsökkel is tovább bolondíthatjuk a süteményt, ami igazán különleges ajándék lehet, egy számunkra igazán különleges embernek.

Készítsünk pavlovát!

A habcsókhoz: 180 g tojásfehérje (kb. 6 db, nem baj, ha picit több), 300 g cukor, 1 csipet só, 1 tk almaecet, 1 evőkanál kukoricakeményítő

A citromkrémhez: 5 db tojássárgája, 150 ml citromlé, 1 citromból nyert citromhéj, 120 g cukor, 1 csipet só, 100 g vaj

A tejszínkrémhez: 400 ml habtejszín, 250 g mascarpone, 2 csepp vanília kivonat

A pavlova receptjéért kattints a képre!

A tojásfehérjét elkezdjük habbá verni, majd mikor már félkemény a habunk, hozzáadjuk a cukrot, és egészen addig verjük, amíg sűrű, habcsókállagú masszát kapunk. Ekkorra a cukor is teljesen elolvad. Ezután hozzáadjuk a keményítőt meg az ecetet, de ezeket már csak határozott, gyors mozdulatokkal kavarjuk bele a habba.

Spatula segítségével sütőpapírral bélelt tepsire halmozunk a habból, és tetszőleges formára alakítjuk. Mi szívecskét készítettünk, Valentin-nap alkalmából.

A 130 fokra előmelegített sütőben 45 percig sütjük-szárítjuk, légkeverésen 110 fokon. Miután elkészültek a habcsókok, a sütőt lekapcsoljuk, és résnyire nyitott sütőajtónál hagyjuk kihűlni őket. Akár jó néhány órára is „ottfelejthetjük" őket.

A pavlova receptjéért kattints a képre!

A citromkrémhez keverjük össze a tojássárgáját, a kristálycukrot, a citromhéjat, a citromlevet és a sót egy edényben. Tegyük vízgőzre a tálat, és szilikonos habverővel (a fémtől megkeseredik) addig kevergessük folyamatosan, amíg besűrűsödik (8-10 perc). A hollandi szósz állagához hasonló legyen, és ha belenyúlunk a krémbe, úgymond csípje az ujjunkat.

Vegyük le az edényt a gőzről, és keverjük még pár percig, nehogy tojásrántottát kapjunk.

Szűrjük át egy másik tálba, hogy megszabaduljunk az esetleges csomóktól és citromhéjtól. A hideg vajat 6-8 részre vágjuk, majd a citromkrémhez keverjük. Óvatosan kevergessük, míg a vaj a melegtől szépen megolvad.

A pavlova receptjéért kattints a képre!

Helyezzünk a kész krém tetejére egy darab műanyag fóliát, hogy ne bőrösödjön meg, majd mehet a hűtőbe 1-2 órára. A krém a hűtés során tovább sűrűsödik. Ha kihűlt, a műanyag fólia eltávolítható. Hűtőben legfeljebb egy hétig áll el! A pavlovára csorgassunk gazdagon a curdből, majd tejszínkrémmel és bogyós gyümölcsökkel tálaljuk.

A tejszínkrémhez a mascarponét a tejszínnel jó alaposan kihabosítjuk, és pár csepp vaníliával ízesítjük. (Cukor azért nem kerül bele, mert a curd és a habcsók is irtó édes.)

A pavlova-torta receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szívesen elkészítené!

Fotók és recept: Gerzsenyi Flóra

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több recept Flórától:

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...