Az állkapcson és állon megjelenő pattanások kialakulásának okai általában könnyen meghatározhatók, a szakértők szerint ugyanis van néhány jellegzetes körülmény, ami tipikusan ilyen bőrproblémákat okoz. Nézzük, hogy pontosan melyek ezek, és melyiket hogyan oldhatjuk meg!
Hormonális ingadozások
Ha mélyen ülő, érzékeny ciszták jelennek meg az állkapocs vonalán és az állon, amelyek gyakran sok ideig nem múlnak el, akkor hormonális ingadozások állhatnak a dolog hátterében. Ezt a legtöbb esetben a bőr faggyútermelésének fokozódása okozza. Ha ugyanis ez a plusz faggyú találkozik a bőrsejtekkel és esetleg baktériumokkal, akkor ilyen jellegű aknékat okozhat. Így ezt gyakran figyelik meg nőknél a menstruációs ciklus alatt, de a terhesség során is.
A hormonális aknék kezeléséhez kombinált megoldásra van szükségünk. A retinoidok segíthetnek megakadályozni a pórusok eltömődését, emellett pedig kipróbálhatunk hormonszabályozó kezeléseket, például bizonyos fogamzásgátló tablettákat. De minden esetben fontos a személyre szabott kezelés.
Mechanikus behatások
Gyulladt és nem gyulladt foltok, például pustulák és mitesszerek alakulhatnak ki azon a területen, ahol súrlódás és más kívülről érkező mechanikus hatások éri a bőrt.
Ilyen esetben a kézzel való dörzsölés, a telefonhasználat, a sisak viselése és más gyakorlatok veszélyeztetik a bőr természetes védőrétegét.
Ilyen esetben először is próbáljuk meg minimalizálni a fizikai irritációt. Másrészt pedig figyeljünk arra, hogy minden, ami az arcbőrünkkel érintkezik, legyen tiszta és baktériumoktól mentes! Emellett használhatunk szalicilsavat tartalmazó készítményeket a faggyú feloldására és a pórusok megtisztítására.
Az étkezési szokásaink
Az olyan cisztás, aknés elváltozásokat, amelyek mélyen vannak a bőrben, és a legtöbbször nem is kerülnek felszínre, általában az életmódbeli tényezők, köztük az étrend okozhatja. Tanulmányok rámutattak, hogy alapvetően a magas glikémiás indexszel rendelkező élelmiszerek – például a fehér lisztből készülő kenyerek, a cukros italok – indíthatnak el olyan hormonális változásokat, amelyek ilyen pattanásokat eredményeznek.
Talán nem meglepő, de ilyen esetben a legjobb dolog, amit tehetünk, hogy módosítjuk az étrendünket. Fogyasszunk több alacsony glikémiás indexű ételt, például brokkolit, almát és csicseriborsót!
Rosszul megválasztott smink- és bőrápoló termékek
A kisebb pattanásokat, beleértve a mitesszereket, a fehér komedókat és az apró vöröses foltokat, legtöbbször az arcápolási rutinunk – vagy annak hiánya – váltja ki. Bizonyos kozmetikai és bőrápoló termékek olyan összetevőket tartalmaznak, amelyek eltömíthetik a pórusokat, ami aknéhoz vezethet. Ilyen szempontból az állkapocs különösen érzékeny, mivel ez az a terület, ahol a termékek felgyűlhetnek.
Ilyen típusú pattanások esetén érdemes átgondolnunk, hogy milyen termékeket használunk az arcunkon. Ha tanácstalanok vagyunk, megkérdezhetünk egy szakembert is, de általában beválik, ha olyan szereket alkalmazunk, amelyek olajmentesek, és nem komedogének.
Nem megfelelő tisztítás
Az eltömődött pórusok és a nagyobb méretű pattanások az állkapocs vonalánál vagy közvetlenül alatta arra utalhatnak, hogy nem jól tisztítjuk a bőrünket. Előfordulhat, hogy inkább csak az orcákra és a homlokra koncentrálunk, de az állkapcsot és a nyakat elfelejtjük.
Ezt könnyen megoldhatjuk azzal, ha növeljük az arcmosás idejét egy-két percre, és ügyelünk arra is, hogy megtisztítsuk az állkapocs vonalát, valamint a nyakat. Győződjünk meg arról is, hogy minden alkalommal alaposan leöblítettük a tisztítószert erről a területről! Jó trükk, hogy ha egy micellás vizes vagy arctisztítós vattakoronggal megtöröljük az állvonalat, hogy lássuk, a termékeink megfelelően tisztítanak-e. Ha a vattakorong az arctisztítás után nem teljesen tiszta, érdemes váltani.
Életmódcikkek, amelyek érdekelhetnek: