Partizzunk pazarlásmentesen!

Napjaink riasztó mértékű pazarlása ellen nem csak a háztartásokban tehetünk. Tudatos cateringgel akár a rendezvényszervező cégek is felelős élelmiszermentőkké válhatnak.  

JótéKonyha

Jó példa erre az Élelmiszerbank bő egy éve alakult társadalmi célú vállalkozása, a JótéKonyha, amely oly módon szervezi teljes körű cateringszolgáltatásait, hogy a folyamat során minél kevesebb élelmiszerhulladék keletkezzen. „A rendezvénycateringben jellemzően sok étel egyenesen a szemétbe kerül. Ennek a mennyiségnek a radikális csökkentésére dolgoztuk ki a pazarlásmentes catering módszerét. Erre nézve egy útmutatót is késztettünk, amit az élelmiszerveszteség csökkentésével foglalkozó Élelmiszer Érték Fórum honlapján elérhetővé tettünk, remélve, hogy egyre többen odafigyelnek arra, hogy a cateringben is minél kevesebb hulladék keletkezzen” – mondja Cseh Balázs, a Magyar Élelmiszerbank Egyesület elnöke.

Tudtad?

Becslések szerint a világon megtermelt élelmiszerek egyharmada veszendőbe megy, azaz nem kerül fogyasztásra. Te is tehetsz ellene!

Étel, mint gyors adomány

A folyamat többlépcsős, és már a menü összeállításánál kezdődik: a JótéKonyha munkatársai olyan kínálatot dolgoztak ki, amely kevésbé romlékony ételekből áll, ez lehetővé teszi, hogy a megmaradó, még érintetlen ételek gyors adományként a rászorulókhoz kerüljenek. Élelmiszerbiztonsági szempontból kevésbé kényesek például a savasabb, fűszeresebb ételek vagy a sültek, míg romlékonyságuk miatt érdemes kerülni a tejszínt, gombát, májat, halféléket tartalmazó fogásokat.

Törekszünk arra is, hogy az ételkészítés során minél kevesebb hulladék keletkezzen, a tálalásban úgyszintén – magyarázza Cseh Balázs. – Például kisebb chafingbetéteket használunk, és inkább gyakrabban töltjük meg őket. Erre azért van szükség, mert csak azt az ételt adományozhatjuk el, ami nem került chafingbe, azaz nem érintkezett a vendéggel.”

A vendégek bevonása

A pazarlásmentes cateringnek része a vendégek bevonása is. Ennek egyik módja az, hogy a JótéKonyhánál a főételekhez is kisebb méretű, desszerttányérokat használnak. Ez nem azt jelenti, hogy kevesebb ételt adnak, de ezzel a trükkel el lehet kerülni, hogy felesleg kerüljön azoknak a tányérjára, akiknek nagyobb a szemük, mint az étvágyuk. „Fel is hívjuk a vendégek figyelmét arra, hogy pazarláscsökkentő cateringet viszünk, és megkérjük őket, hogy lehetőleg csak azt vegyék a tányérjukra, amit meg is esznek, inkább szedjenek többször kevesebbet. És a tapasztalataink szerint a rendezvényeinken tényleg szinte nem is keletkezik ételhulladék, a résztvevők nagy része nyitott erre az üzenetre.”

Értékteremtés élelmiszertöbbletből

A JótéKonyha tevékenysége tehát két oldalról is hasznos: egyfelől szerepet vállal az élelmiszerpazarlás csökkentésében, másfelől – mivel profittermelő tevékenységet végez – bevételeivel az Élelmiszerbank alaptevékenységét segíti. „Mivel nálunk minden 1 forintból 30 forint értékű élelmiszer kerül szétosztásra, egy-egy rendezvénnyel, amit tőlünk rendelnek, legalább a rendezvény létszámának megfelelő vagy többszöröse értékű élelmiszert tudunk „létrehozni” és rászorulóknak eljuttatni – hívja fel a figyelmet Cseh Balázs. – Ez a fajta társadalmi üzenet és a nonprofit tevékenységünk segítése is szempont abban, hogy miért választják egyre többen a JótéKonyhát. Bár az Élelmiszerbanknak ez a vállalkozása még fiatal, már több száz fős rendezvényekről is vannak szép referenciáink. Igény szerint szervezünk vállalati csapatépítő programokat, jótékonysági főzéseket, illetve most már a magánszféra felé is nyitunk: idén nyáron kialakítottunk egy 100-120 fő befogadására alkalmas saját rendezvényhelyszínt az Élelmiszerbank telephelyén, ahol esküvőkre, családi rendezvényekre, évfolyamtalálkozókra és egyéb eseményekre is várjuk a pazarlásmentes rendezvények híveit.”

Segítsd Te is a Magyar Élelmiszerbank Egyesület munkáját!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Vegán hamburgerzsemle

Ha a hamburgert egy új szintre szeretnénk emelni, akkor ideje házilag készíteni a bucit. Illetve most az érzékenyeknek is kedvezünk, ugyanis egy tej- és tojásmentes buci receptet hoztunk.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...