JótéKonyha
Jó példa erre az Élelmiszerbank bő egy éve alakult társadalmi célú vállalkozása, a JótéKonyha, amely oly módon szervezi teljes körű cateringszolgáltatásait, hogy a folyamat során minél kevesebb élelmiszerhulladék keletkezzen. „A rendezvénycateringben jellemzően sok étel egyenesen a szemétbe kerül. Ennek a mennyiségnek a radikális csökkentésére dolgoztuk ki a pazarlásmentes catering módszerét. Erre nézve egy útmutatót is késztettünk, amit az élelmiszerveszteség csökkentésével foglalkozó Élelmiszer Érték Fórum honlapján elérhetővé tettünk, remélve, hogy egyre többen odafigyelnek arra, hogy a cateringben is minél kevesebb hulladék keletkezzen” – mondja Cseh Balázs, a Magyar Élelmiszerbank Egyesület elnöke.
Tudtad?
Becslések szerint a világon megtermelt élelmiszerek egyharmada veszendőbe megy, azaz nem kerül fogyasztásra. Te is tehetsz ellene!
Étel, mint gyors adomány
A folyamat többlépcsős, és már a menü összeállításánál kezdődik: a JótéKonyha munkatársai olyan kínálatot dolgoztak ki, amely kevésbé romlékony ételekből áll, ez lehetővé teszi, hogy a megmaradó, még érintetlen ételek gyors adományként a rászorulókhoz kerüljenek. Élelmiszerbiztonsági szempontból kevésbé kényesek például a savasabb, fűszeresebb ételek vagy a sültek, míg romlékonyságuk miatt érdemes kerülni a tejszínt, gombát, májat, halféléket tartalmazó fogásokat.
„Törekszünk arra is, hogy az ételkészítés során minél kevesebb hulladék keletkezzen, a tálalásban úgyszintén – magyarázza Cseh Balázs. – Például kisebb chafingbetéteket használunk, és inkább gyakrabban töltjük meg őket. Erre azért van szükség, mert csak azt az ételt adományozhatjuk el, ami nem került chafingbe, azaz nem érintkezett a vendéggel.”
A vendégek bevonása
A pazarlásmentes cateringnek része a vendégek bevonása is. Ennek egyik módja az, hogy a JótéKonyhánál a főételekhez is kisebb méretű, desszerttányérokat használnak. Ez nem azt jelenti, hogy kevesebb ételt adnak, de ezzel a trükkel el lehet kerülni, hogy felesleg kerüljön azoknak a tányérjára, akiknek nagyobb a szemük, mint az étvágyuk. „Fel is hívjuk a vendégek figyelmét arra, hogy pazarláscsökkentő cateringet viszünk, és megkérjük őket, hogy lehetőleg csak azt vegyék a tányérjukra, amit meg is esznek, inkább szedjenek többször kevesebbet. És a tapasztalataink szerint a rendezvényeinken tényleg szinte nem is keletkezik ételhulladék, a résztvevők nagy része nyitott erre az üzenetre.”
Értékteremtés élelmiszertöbbletből
A JótéKonyha tevékenysége tehát két oldalról is hasznos: egyfelől szerepet vállal az élelmiszerpazarlás csökkentésében, másfelől – mivel profittermelő tevékenységet végez – bevételeivel az Élelmiszerbank alaptevékenységét segíti. „Mivel nálunk minden 1 forintból 30 forint értékű élelmiszer kerül szétosztásra, egy-egy rendezvénnyel, amit tőlünk rendelnek, legalább a rendezvény létszámának megfelelő vagy többszöröse értékű élelmiszert tudunk „létrehozni” és rászorulóknak eljuttatni – hívja fel a figyelmet Cseh Balázs. – Ez a fajta társadalmi üzenet és a nonprofit tevékenységünk segítése is szempont abban, hogy miért választják egyre többen a JótéKonyhát. Bár az Élelmiszerbanknak ez a vállalkozása még fiatal, már több száz fős rendezvényekről is vannak szép referenciáink. Igény szerint szervezünk vállalati csapatépítő programokat, jótékonysági főzéseket, illetve most már a magánszféra felé is nyitunk: idén nyáron kialakítottunk egy 100-120 fő befogadására alkalmas saját rendezvényhelyszínt az Élelmiszerbank telephelyén, ahol esküvőkre, családi rendezvényekre, évfolyamtalálkozókra és egyéb eseményekre is várjuk a pazarlásmentes rendezvények híveit.”