Mielőtt úgy döntesz, hogy mostantól a pároddal edzel, vagy váltasz és a párod gyakorlatait kezded el te is végezni, fontos, hogy mindketten tisztában legyetek azzal, hogy nem ugyanolyan a terhelhetőségetek, az állóképességetek és több mint valószínű, hogy a célotok sem.
Éppen ezért a célhoz vezető út is eltérő lesz.
Edzések közösen
A közös edzés csak akkor lesz hatékony mindkettőtök számára, ha mindenki a saját képességeihez igazítja a gyakorlatokat. Nyilvánvaló, hogy egy rendszeresen erdei futásokat végző férfi szervezete számára a gyaloglás nem jelent semmilyen fizikai megterhelést, de előfordulhat, hogy a párja számára még az intenzív gyaloglás is nagyon megemeli a pulzust, ráadásul még a megfelelő mozgás- és légzéstechnikákat sem ismeri. Ezekre a különbségekre mindig gondolni kell, és pl. ebben az esetben olyan pályát keresni, ahol a különbségek könnyen áthidalhatók.
1. Magadra koncentrálj!
Ha a párod rendszeresen fut, de te még nem vagy edzésben, akkor semmiképpen ne akard elsőre ugyanazt a távot lefutni, amit ő már hónapok óta megtesz. Fogadd el, hogy kezdő sportoló vagy, és saját magadhoz mérd a célokat. Igaz ez a súlyzós, erősítő gyakorlatokra is.
2. Építsetek be páros gyakorlatokat az edzésbe!
Azért persze rengeteg előnye is van annak, ha a párodat választod edzőtársnak. Azon túl, hogy nagyon jól építi a párkapcsolatot, és a bizalmat, motiváltabbá, és lelkesebbé tesz. Van még egy nagyon praktikus előnye: lehetőségetek van páros gyakorlatokra, amivel színesíthetitek az unalomig ismételt edzésprogramot. Tudtok bele egyensúlyfejlesztő gyakorlatokat szőni, nehezíteni, vagy ha szükséges könnyíteni a feladatot. Ráadásul a páros gyakorlatokat össze lehet úgy is állítani, hogy mindkét fél a saját edzéscélja számára megfelelő terhelést kapjon.
3. Csak akkor, ha mindkettőtöket motivál!
Nagyon jó, ha olyan edzőpartnert lelsz a párodban, aki előtt semmit nem kell szégyellned, vagy takargatnod, de ha kicsit félénkebb vagy, akkor azért azt is vedd figyelembe, hogy edzés közben sokszor akad olyan testhelyzet, ami nem kimondottan előnyös.
Amennyiben téged frusztrál az a tudat, hogy a párod csapzottan, izzadtan, smink nélkül lát edzés közben, akkor inkább sportoljatok külön. Ugyanis, ha edzés közben nem vagy elég felszabadult, és valami folyamatosan eltereli a figyelmed, az nagyon rossz hatással van az edzés hatékonyságára. Ennek persze a fordítottja is igaz. Amikor inspirál téged, hogy edzés közben lát a párod és te is őt, az mindkettőtöket feltölt energiával, így az edzés közben is sokkal nagyobb erőt tudtok mindketten kifejteni.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek!
Ezeket olvastad már?
MOST kezdj el készülni a bikiniszezonra!
Itt az esély, hogy ne májusban kezdj el őrült diétákkal kapkodni a nyári alakod érdekében. Ne hagyd az utolsó pillanatra!
Suri Andi edzőNe csak a fogyásért kezdj el sportolni! A mozgásnak gyógyító...
Sokan azért kezdenek el sportolni, mert fogyni szeretnének, holott a rendszeres mozgás ennél sokkal több szerepet tölt be egészségünk védelmében.
Suri Andi edzőIdén tutira sportolni fogsz? Ezek a legmenőbb mozgásformák 2017-ben!
Persze nem csak azért érdemes választani őket, mert menők, hanem mert ráadásul tényleg hatékonyak is!
Suri Andi edzőNem megy a futás? Akkor a power walking a te...
Ha nem vagy hozzászokva a futáshoz, ha nagy túlsúllyal sportolsz vagy ha fájnak az ízületeid - sokkal jobban jársz, ha futás helyett a power walkingot választod!
Suri Andi edző4. Lehet versenyezni!
Azoknak a pároknak igazi öröm a közös edzés, akik szeretnek játszani és buzog bennük a versenyszellem. Ésszerű határokon belül egy-egy edzés alkalmával be lehet építeni akár kisebb versenyeket is. Persze csak akkor, ha mindkét fél számára sikerélményt okoz. Jó érzés kipróbálni, hogy mennyit fejlődtél, és még jobb, ha ezt a párod is látja és büszke rád.
5. Csak együtt van értelme, egymás ellen nincs
A kisebb versenyek soha nem jelentik azt, hogy a párod egy legyőzendő ellenfél. Ne kritizáld a teljesítményét, ne személyeskedj, és azt se hagyd, hogy ezt veled tegye bárki. Az edzéseken erre semmi szükség nincs. A cél az, hogy segítsétek és motiváljátok egymást. A kis versenyek mindig legyenek játékosak, figyeljetek egymásra, vegyétek észre a másik fejlődését is, és hozzatok ki még többet magatokból. Együtt, de soha ne a másik kárára!