A párizsinak van bármi köze Párizshoz? Egy felvágott története dióhéjban

Kevés olyan állandó szereplője van a hazai reggeliző- és vacsoraasztaloknak, mint a párizsi. Vajon van valami köze a francia gasztronómiához ennek a felvágottnak? (X)

Hosszú évtizedek óta kerül idehaza az uzsonnára csomagolt, a vacsorára vagy reggelire összedobott szendvicsbe párizsi - sőt, rántva akár főfogássá is avanzsálhat ez a felvágott. Olyannyira megszoktuk a halvány rózsaszínben pompázó húskészítményt, hogy talán el sem gondolkodtunk azon, tulajdonképpen miért is hívjuk párizsinak vagy - németesen - parizernek.

Az interneten kutakodva hamar kiderül, hogy a sertés-, marha- vagy baromfihúsból készült, homogén, nagy átmérőjű, henger alakú felvágott közeli rokona a német Extawurstnak, az amerikai bolognának, a hollandBoterhamworstnak, a svéd Falukorvnak - a sort még sokáig lehetne folytatni, de már ennyiből is érzékelhető az, hogy a mi párizsink nem egy hungarikum. Ráadásul az elnevezése sem egyedülálló, mert Ausztriában hozzánk hasonlóan Parisernek nevezik. Az, ha megpróbáljuk felkutatni, honnan ered ez az elnevezés, közelebb fog vinni minket magának a terméknek az eredetéhez is.

Tudtad?

Hazánkban a 60-as évektől fogyasztják a párizsit, azóta magyar családok millióinak lett kedvelt terméke. Próbáld ki a Nosalty receptjeit a Sága Füstlizer termékeivel!

Az internet mélységeiben egészen bizarr megfejtésekre bukkanhatunk a párizsi eredetét illetően. Az Index azonban megkereste párizsikérdésben a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum igazgatóhelyettesesét, Török Róbertet, aki azt tanácsolta, az online térben való böngészés helyett érdemes offline forrásokban kutakodni. A Magyar Nyelv Történeti Etimológiai Szótárának "párizsi" című szócikke alapján kiderül, hogy a“parizer”, “parizerwurst”, “pariserwurst” és a "párizsi kolbász kifejezések használata a 19. század közepén jelent meg a hazai írott szövegekben. Miért pont ekkor?

A 19. század közepére az iparosodás elterjedésével, a hentesüzemek és a közvágóhidak megjelenésével a technikai feltételek adottá váltak ahhoz, hogy párizsit lehessen gyártani. Sok olasz hentes ekkoriban telepedik le hazánkban, és nyitnak üzletet - lehet, az ő kezük is benne volt a párizsi megalkotásában.

Török Róbert szerint a felvágott nevét annak köszönheti, hogy a 19. század közepének európai embere odáig volt a francia fővárosért. Ha valami "párizsi" volt, az azt jelentette, hogy divatos, haladó, izgalmas. A szakember szerint feltehetően ez volt az oka annak, hogy ezt az új felvágottat is Párizsról nevezték el - valószínűleg a Monarchia német ajkú lakói. A "parizerwurst" a magyar nyelvbe tükörfordítással került át, és megszületett a párizsi elnevezés.

Elméletileg nem kizárt, hogy a nagy hatású francia gasztronómia hatása érződik ezen a húskészítményen, így nem csupán a nevének, de receptjének is van köze Párizshoz. Erre azonban nincsenek egyértelmű bizonyítékok.

Nem ritka jelenség az, ha egy-egy városról neveznek el húsipari készítményeket, gondoljunk csak a prágai sonkára, a krakkói kolbászra vagy a milánói szeletre - ezzel együtt homályban marad, hogy valójában kötődnek-e ezek a fogások azokhoz a városokhoz, amelyekről a nevüket kapják.

Próbáld ki a Nosalty receptjeit a Sága Füstlizer termékeivel!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...