Manapság már viszonylag sok olyan fogást készítünk otthon, amelyeket más nemzetek konyháiból emeltünk át. Azonban gyakran ezek az ételek némileg „elvesznek a fordításban”, minimálisan megváltoznak, talán kicsit veszítenek is eredeti lényükből, lényegükből, zamatukból. A paradicsomszósz szerintem kiváló példa erre, ugyanis őshazájában, Olaszországban egy végtelenül egyszerű, nem túlspilázott, de minőségi és karakteres mártás. Persze, ahány ház, annyi ízlés és pofon… mégis, ha szeretnénk a paradicsomszószos tésztánkat egy szerényen mesteri ebéddé alakítani, térjünk vissza a gyökerekhez, főzzünk úgy, mint az olaszok!
Nézd meg galériánkban a paradicsomszósz főzésének tippjeit:
Így lesz ugyanolyan ízes a paradicsomszószod, mint az olaszoké
Napraforgó? Olíva!
Kezdjük az alapoknál: ha igazán finom paradicsomszószt szeretnénk készíteni, bizony olívaolajjal kell majd indítanunk a főzést. Persze egy olyannal, ami kibírja a magasabb hőfokokat is (tehát lehetőleg ne extraszűz legyen). Nem egyszerűen zsiradékként fogjuk használni az olívaolajat, hanem karaktert és aromát is adunk vele a szósznak.
Fokhagymásan
Magyarként reflexszerűen minden ételhez felaprítunk egy fej vöröshagymát. Most álljunk ellen ennek a késztetésnek, és hagyjuk ki a receptből a zöldséget. Egyedül fokhagymára lesz szükségünk, abból viszont legalább 2-3 nagy gerezdre: ezt kell majd felaprítanunk, és alacsony lángon addig dinsztelnünk, amíg aromás nem lesz. Vigyázzunk, ne égessük oda, mert akkor megkeseredik!
Friss zöldfűszer
Az olasz konyha leginkább az egyszerűségéről ismert, ez pedig a fűszerezésben is megnyilvánul. Gyakran a kevesebb több: a paradicsomszószhoz mindössze só, bazsalikom, esetleg egy kevés oregano szükséges. Ami viszont kifejezetten fontos, hogy a bazsalikom mindig friss legyen – a száraz fűszernek egyszerűen nincs olyan napfényes, karakteres zamata. Ellenben az oregano lehet száraz is (különben is nehéz beszerezni frissen).
Paradicsomválasztás
Paradicsomszószt egész évben eszünk, még akkor is, ha épp nincsen hozzá friss, zamatos alapanyag. Ilyenkor ne a passzírozott, dobozos lé felé nyúljunk a boltban, hanem egész paradicsomkonzervet emeljünk le a polcról. Ezzel juthatunk ugyanis a legközelebb ahhoz a nyári, napsütötte ízhez az év bármely szakában. (Ha olasz a konzerv, még egy fokkal jobb!)
A tálalásról
Fontos szabály az olasz tészták készítésénél, hogy mindig a szósz legyen előbb kész, csak utána a tészta – azon logika mentén, miszerint a szószt újra lehet melegíteni (adhatunk hozzá kevés tésztafőzővizet), de a tészta csak frissen jó. Ezért hát kezdjük a paradicsomos mártásunkkal, majd főzzük ki bő, sós vízben (al dentére) a tésztát. A tálalásnál össze is keverhetjük a szósszal, vagy tányérokra szedhetjük, majd kanalazhatunk rá a csodás, ízletes paradicsomból.
Néhány recept a kísérletezéshez:
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több konyhai tipp vár: