A paradicsom az egyik legkedveltebb zöldségünk, amit még a gyerekek többsége is jóízűen elfogyaszt. A magyar konyha nélkülözhetetlen alapanyaga, ezért nem is csoda, hogy sokan megpróbálkoznak termesztésével. Összegyűjtöttünk 4 gyakori okot, ami miatt kókadttá válhat a paradicsompalánta!
Kattints a galériára, és mentsd meg a paradicsompalántádat!
4 gyakori ok, ami miatt kókadozhatnak a paradicsompalántáid
1. Gombás fertőzések
A gombás fertőzések azért jelentenek veszélyt palántáinkra, mert elzárják a víz és a tápanyag útját, így a növény gyorsan hervadásnak indulhat. Sajnos nem könnyű beazonosítani, ha ez a probléma áll a háttérben, ugyanis nincs más jele a fertőzésnek. Ha minden mást kizártál, akkor minél előbb távolítsd el a kertből a beteg növényeket, és bio permetet bevetve mentsd meg a többit.
2. Tápanyaghiány
A paradicsompalánta életében kiemelten fontos a tápanyagdús talaj, hogy minél szebb termést hozzon, és ne kókadjon le idő előtt. A kálium, foszfor és nitrát az elsők között áll, amire szüksége van, mindezt komposzttal vagy kiegyensúlyozott műtrágyával tudod biztosítani számára. A havi rendszerességű tápoldatozás is segít.
3. Vízhiány
A megfelelő mennyiségű víz alapvető szükséglete minden növénynek, ez alól pedig a zsenge paradicsompalánta sem jelent kivételt. Mindennapos locsolás kell, hogy szép paradicsomokat hozzon, ezért ne sajnáld tőle a bőséges vizet. Extra tipp: mulcsozz a töve körül, így csökkented a párolgást.
4. Fafúró rovarok
A fafúró rovarok megjelenése sosem jelent jót. A kis kártevők előszeretettel csemegéznek a paradicsompalánta szárából, ez pedig gyorsan hervadáshoz vezet. Ha természetes módon szeretnél megszabadulni a rovaroktól, akkor csalogass katicákat a kertbe, de természetesen a rovarirtó szer is működik.
Még több növényes érdekesség itt: