Bizton állíthatjuk, hogy sokkal, de sokkal szomorúbb és zordabb hely lenne a konyhánk, ha hirtelen eltűnne belőle a friss, érett paradicsom. Gondoljunk csak bele: a lecsó, a muszaka, de egy jó olaszos húsgombócos fogás se lenne igazi a paradicsom nélkül. Ha te is termesztesz otthon paradicsomot, akkor fontos, hogy ne kövesd el azt a hibát, hogy nem veszed észre a betegségre utaló jeleket. Problémát jelezhet például a levélpöndörödés, a növény hervadása, a hulló virágok vagy akár a barna foltok megjelenése is...
Most elmagyarázzuk, melyiket mi okozhatja, és azt is, hogy mi a megoldás rájuk.
5 jel, amely arra utal, hogy valami probléma van a paradicsomoddal
1. Hulló virágok
Az extrém hőmérsékletek (túl hideg, túl meleg), az erős szél, a túl sok nitrogén, a foszfor hiánya, a kártevők jelenléte és egyes bakteriális vagy gombás fertőzések is virághulláshoz vezethetnek. Ezért minden esetben óvjuk a palántákat az extrém időjárástól, gondoskodjunk a megfelelő tápanyagokról, végül pedig ültessünk rezisztens fajtákat. Készítsd el ezt a könnyű nyári paradicsomos húsgombóc.
2. Levélpöndörödés
A levelek felfelé vagy lefelé történő kunkorodásának, vagyis pöndörödésének hátterében a legtöbbször a liszteskék által terjesztett vírusos betegségek, egyes gyomirtó szerek, a rossz öntözési gyakorlatok és a kevés kalcium állhatnak. Fontos, hogy mindig gondoskodjunk a higiéniáról a növények gondozása során, illetve kerüljük a túlöntözést. Kóstoltad már ezt a krémes-szaftos muszakát?
3. Lisztharmat
A leveleken porszerű, fehér vagy szürkés bevonatot képző lisztharmat egy olyan gombás betegség, amelyet például a páratartalom csökkentésével tudunk elkerülni. Szintén fontos, hogy el kell távolítanunk a fertőzött növény részt. Szerencsére a gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatással rendelkező neem olaj hatásos megoldást jelenthet a bosszantó lisztharmat ellen. Jöhet egy tojásos lecsó gazdagon?
4. Szegényes termés
Tedd fel magadnak a kérdést: vajon elegendő méh és lepke van-e a kertedben? Ha nem, akkor lehetséges, hogy a beporzók hiánya okozza a problémát. Ebben az esetben néha rázogassuk meg a virágzó paradicsomnövényeket, hogy kiszóródjon belőlük a pollen. A legrosszabb esetben pedig megpróbálkozhatunk a kézi beporzással is.
5. Eldeformálódott paradicsomok
A rendszertelen öntözés, a paradicsom túl gyors növekedése és a nitrogénben gazdag műtrágyák használata is okozója lehet ennek a problémának. Öntözz tudatosabban, és kerüld az említett műtrágyafajtákat. Tedd a friss paradicsomokat ebbe a gyors és egyszerű bolognai spagettibe.
Még több növényes cikk erre: