A műtrágyák ára az elmúlt időszakban az egekbe szökött, ráadásul számos termék gyártása nem környezetbarát, és sok energiát igényel – írta meg a Magyarmezőgazdaság.
A most kapható műtrágyákhoz olyan alapanyagok szükségesek, melyeknek forrásai végesek, és nem helyettesíthetők igazán, fogalmazott Josephine Cafmeyer, a belga Anorel műtrágyagyártó és -forgalmazó cég vezetője, aki egyúttal a kutatás kezdeményezője.
Az Anorel vállalat az élénkülő kereslet miatt próbál most egy innovatív tervet kidolgozni, mely orvosolhatja ezt a problémát. A projektnek a Tombustion nevet adták.
Pályázatukat a Genti Egyetemmel együttműködve tavaly nyújtották be a helyi innovációs és vállalkozási ügynökségnek, az májusban jóváhagyta, így még abban a hónapban elkezdte a vállalat a fejlesztési munkákat.
Mindenekelőtt a paradicsomból a lehető legkisebb energiafelhasználással visszanyerhető kalcium-foszfát mennyiségére fognak fókuszálni.
Jelenleg Belgiumban és Hollandiában 2400 hektáron termesztenek paradicsomot szinte kizárólag hidropóniás rendszerben, és az erre használt közegekből a nehézfémek vagy más szennyezőanyagok növénybe való felszívódása kizárható. Ezért is olyan érdekes a paradicsom a kutatás szempontjából, hiszen a nagy mennyiségű biomasszából vélhetően értékes tápanyagokat lehet visszanyerni.
Még több izgalmas hír: