Ausztrál nemesítők létrehozták a világ legapróbb paradicsomát, aminek bogyója 0,6 – 1,2 cm átmérőjű, súlya pedig 1 gramm – számolt be a miniatűr paradicsomokról a Sokszínű Vidék oldala.
Viszik, mint a cukrot
A világ legkisebb paradicsoma Tomberry pearl névre hallgat és élénkpiros színű, amibe a nemesítők vad vonalakat is beépítettek.
A fajta egyelőre 1 négyzetméterről 10-15 kg szuperédes (8-9 Brix fok) bogyót képes teremni, de a nemesítők természetesen a fajta további tökéletesítésén dolgoznak.
A fogyasztók már annyira megkedvelték ezt a különlegességet, hogy bármilyen magas árat hajlandók megadni érte. Az USA-ban például 2,97 dollárt (nagyjából 1000 forintot) kérnek egy 100 grammos csomagért. A kedvező tulajdonságok igénybevételéért cserébe a Tomberry azonban komoly feladatok elé állítja a termesztőket.
A bogyók kis mérete miatt a kézi szedés ugyanis nem megoldható, ezért az érett termést a fürtökkel együtt kell levágni, és szárító állványokra akasztani, ahonnan 1-2 nap alatt maguktól lepotyognak, és 6-8 napig frissek maradnak.
Ezenfelül a vad vonalak révén a fajta az átlagosnál kevesebb növényvédelmet igényel, ám a takácsatkák és a liszteskék így is komoly károkat tehetnek a paradicsomokban.
A legnagyobb problémát jelenleg a növény beporzása jelenti, amihez nagyon fontos az egy időben történő virágzás és a termésképződés beállítása. Továbbá az is nehezíti a helyzetet, hogy a poszméhek ausztráliai hiánya és a tömött virágfürtök elhelyezkedése miatt speciális ventilátorokat kellett használni a virágpor befúvására.
Ezek a hírek is érdekelhetnek: