Így előzheted meg a paradicsom csúcsrothadását

A csúcsrothadást nem egy betegség, és nem is egy kártevő okozza... Na de akkor mégis micsoda? És hogy lehet ellene védekezni? Mutatjuk!

Nyakunkon az idei paradicsomszüret, úgyhogy már szinte a szánkban érezzük a belőle készített friss lecsó és a különféle paradicsomos ételek mennyei ízét. A baj csak az, hogy ha nem figyelünk kellőképpen, akkor csúcsrothadás ütheti fel a fejét a kedvenc piros gyümölcsünkön. Szerencsére akad megoldás a problémára! Íme!

Így előzheted meg a paradicsom csúcsrothadását

Kalciumhiányt jelez a csúcsrothadás

A gyümölcsök alján megjelenő csúnya barna, besüllyedt, vízzel átitatott foltok igazából a kalciumhiány jelei.

A legtöbb kezdő „paradicsomszülő" nem tudja, de a piros gyümölcsnek sokféle tápanyagra van szüksége a megfelelő növekedéshez. Elsősorban a nitrogén, a foszfor és a kálium fontos neki, ám akadnak különféle mikrotápanyagok is, amelyek mind szükségesek a termés egészségéhez.

Az egyik ilyen másodlagos tápanyag a kalcium. Ha ebből hiány alakul ki, akkor a gyümölcs funkciói károsodnak, ami a tövénél megjelenő rothadó foltokhoz vezet – írja a Sokszínű Vidék.

Fontos tudni, hogy a csúcsrothadást több tényező is előidézheti. Ilyen lehet például a nem megfelelő műtrágyahasználat, a hideg időjárás vagy a talaj nem megfelelő pH-ja.

Mi a megoldás?

Először is azonosítani kell a probléma okát, majd a gyümölcs egészségét károsító tényezőkön kell javítani.

Például érdemes következetesebben locsolni, hogy a talaj mindig nedves legyen a paradicsomok alatt. Ha pedig kalciumhiány vagy tápanyag-kiegyensúlyozatlanság okozza a problémát, akkor megfelelő tápanyaggal lehet javítani a helyzeten. Ha viszont a kedvezőtlen pH okolható a csúcsrothadásért, akkor kénnel vagy mésszel javítható.

Ha betartjuk ezeket a szabályokat, akkor nem kell többé a csúcsrothadástól tartanunk! Jó lecsókészítést kívánunk!

Forrásunk volt.


Még több érdekesség itt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek